2021-04-04 17:30:04
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον ΠΑΟΚ και έκανε άλμα Ευρώπης

Ο Παναθηναϊκός με τρομερή αποτελεσματικότητα επικράτησε 3-0 του ΠΑΟΚ (39΄ Μακέντα, 79΄ Βιγιαφάνιες, 85΄ Αϊτόρ) για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ, έκανε άλμα στη βαθμολογία της Super League και ταυτόχρονα σημαντικό βήμα για την Ευρώπη. Οι πράσινοι αναχαίτισαν όλα τα επιθετικά ατού του δικεφάλου, ήταν… φωτιά στην κόντρα και κατάφεραν να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη που τους δίνει πολύτιμους βαθμούς, αλλά και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Εκπληκτική εμφάνιση από τον Βιγιαφάνιες, εκτελεστής ο Μακέντα και… χορευτής με την είσοδό του ο Αϊτόρ. O ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας την κυριαρχία στο παιχνίδι στα πρώτα 10 λεπτά του αγώνα. Στο 15′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ όμως ο Σφιντέρσκι δεν πρόλαβε για εκατοστά την μπάλα μετά από γύρισμα του Ζίβκοβιτς. Μετά το πρώτο 20λεπτο ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι
. Κοντά στο 1-0 έφτασε ο ΠΑΟΚ, στο 32′, μετά από λάθος των πρασίνων, με τον Μουργκ να κάνει δυνατό σουτ και τον Διούδη να μπλοκάρει. Στο 39′ ο Παναθηναϊκός έφτασε στο γκολ με τον Μακέντα να εκμεταλλεύεται την πολύ καλή σέντρα του Χατζηγιοβάνη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε παθητικό ρόλο στην προσπάθεια του να κρατήσει το υπέρ του 1-0. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης δίχως όμως να έχουν κάποια καλή ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 67′ λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε τεράστια ευκαιρία με το Κρέσπο να μην μπορεί να κερδίσει τον Διούδη από τα τρία μέτρα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκος βρήκε και δεύτερο γκολ με απευθέιας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες ο οποίος κλείδωσε το παιχνίδι για το τριφύλλι. Στην επόμενη φάση οι πράσινοι έφτασαν κοντά στο 3-0 με τον Ιωαννίδη να έχει μεγάλη ευκαιρία. Στο 85′ ο Παναθηναϊκός πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Αϊτόρ να φεύγει στην κόντρα μετά από κόρνερ του ΠΑΟΚ και να νικάει τον Πασχαλάκη