2021-05-30 00:34:10
Φωτογραφία για Η Τσέλσι νέα βασίλισσα της Ευρώπης

Στην κορυφή της Ευρώπης για 2η φορά στην ιστορία της η Τσέλσι, με τα χέρια αδειανά και πάλι η Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα. Ο Τούχελ έδεσε κόμπο τον Γκουαρντιόλα, η Τσέλσι κέρδισε τη Σίτι με 1-0 και σήκωσε την κούπα μέσα στο "Ντραγκάο". Χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία έβγαλε το ματς η ομάδα του Γκουαρντιόλα, ενώ η Τσέλσι σκόραρε με τον Κάι Χάβερτς και απείλησε σε μια-δυο ακόμη περιπτώσεις. Στο 8ο μόλις λεπτό ο Έντερσον έβγαλε μαγική μπαλιά 60 μέτρων, ο Στέρλινγκ κατέβασε στην πλάτη της άμυνας της Τσέλσι αλλά κόπηκε προσωρινά  και προσπαθώντας να σκοράρει με τακουνάκι ο Μεντί του είπε όχι, ενώ στο 10’ ο Χάβερτς έκανε το γύρισμα από αριστερ4ά αλλά ο Βέρνερ έπιασε αέρα από κοντά. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 14’ ο Τσίλγουελ έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Βέρνερ από ιδανικό σημείο πλάσαρε πάνω στον Έντερσον ενώ στο ίδιο λεπτό ο Βέρνερ πάτησε και πάλι περιοχή από αριστερά αλλά το σουτ του κόντραρε και πέρασε μόλις έξω
. Στην κόντρα ο Στέρλινγκ έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Τσίλγουελ έκοψε, ενώ στο 17’ ο Τσίλγουελ σέντραρε και πάλι από αριστερά αλλά η κεφαλιά του Καντέ στο πίσω δοκάρι, πέρασε λίγο έξω. Στο 28’ ο Ντε Μπρόινε έκανε το γύρισμα από αριστερά, αλλά ο Ρίντιγκερ πρόλαβε σωτήρια τον Φόντεν, ενώ στο 39’ ο Τιάγκο Σίλβα αποχώρησε τραυματίας. Τελικά στο 43ο λεπτό ο Μάουντ έβγαλε μαγική κάθετη μπαλιά, ο Χάβερτς πρόλαβε την έξοδο του Έντερσον και κέρδισε την κόντρα και σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 0-1. Στο 55ο λεπτό ο Ρίντιγκερ χτύπησε στο κεφάλι τον Ντε Μπρόινε, που δεν μπόρεσε να συνεχίσει, ενώ στο 68’ ο Μαχρέζ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Αθπιλικουέτα  έσωσε. Στο 73ο λεπτό ο Χάβερτς έκανε φοβερή ενέργεια στον άξονα και την κατάλληλη στιγμή άνοιξε δεξιά στον Πούλισικ αλλά ο Αμερικάνος μόνος με τον Έντερσον πλάσαρε άστοχα, ενώ από εκεί και πέρα οι "μπλε" κράτησαν με νύχια και με δόντια τη νίκη.