2021-10-31 01:00:08
Φωτογραφία για Επέστρεψε στις νίκες με τεσσάρα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-1 του Απόλλωνα Σμύρνης στην Τούμπα με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος. Στο πρώτο η Ελαφρά Ταξιαρχία έβαλε... δύσκολα στους Θεσσαλονικείς αλλά στο δεύτερο έμεινε από δυνάμεις.  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Τέιλορ και μετέτρεψε σε γκολ ο Σβαμπ. Ο ΠΑΟΚ είχε το πάνω χέρι στο ματς αλλά ο Απόλλων στο 14' ισοφάρισε με κεφαλιά του Παμλίδη

που έπιασε στον ύπνο την... απούσα άμυνα του ΠΑΟΚ. Γύριζαν-γύριζαν την μπάλα οι παίκτες του ΠΑΟΚ σε ολόκληρο το υπόλοιπο ημίχρονο αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν. Ο Κότσαρης σταμάτησε το σουτ του Αουγκούστο στο 25' στην πιο σημαντική φάση.  Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Απόλλων έδειχνε να ξεμείνει από δυνάμεις. Στο 49' ο Κότσαρης έκανε κακή έξοδο, κεφαλιά του Σβιντέρσκι σε ανυπεράσπιστη εστία αλλά ο Ιωαννίδης πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος έδιωξε. Στο 54' η αμυνα της Ελαφράς Ταξιαρχίας ξέχασε τον Ελ Καντουρί αυτός σκόραρε αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ για οφσάιντ. Στο 66' ο Ντεντάκης άργησε να μαρκάρει τον Σφιντέρσκι και ο Πολωνός με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-1 και στο 72' τα πάντα τελείωσαν. κτέλεση φάουλ του Ζίβκοβιτς, ο Μιχαηλίδης έχει μείνει... ξεχασμένος και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με πέναλτι που κέρδισε... εύκολα ο Ακπομ και εκτέλεσε εύστοχα ο Αουγκούστο στις καθυστερήσεις.