2021-11-25 23:00:02
Φωτογραφία για Η Αγγλία ρεζίλεψε την Εθνική

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Εθνική γνωρίζοντας οδυνηρή ήττα στο Νιούκαστλ από την Μεγάλη Βρετανία με 78-69. Αν και η Ελλάδα είχε τον πρώτο λόγο στο σκορ στα πρώτα λεπτά, η Μ. Βρετανία κρατούσε χαμηλά την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-23).

Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με πέντε πόντους (29-24, 12' λεπτό), η γαλανόλευκη απάντησε άμεσα με ένα επί μέρους σκορ 14-4 και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-33). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε διαφορά και με 15 πόντους (48-33, 23' λεπτό) στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με τους Βρετανούς να μειώνουν την διαφορά, αλλά την Ελλάδα να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-56). Η Μ. Βρετανία ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 22-12 και νίκησε την Εθνική Ελλάδας με 78-69.