2021-12-15 19:22:01
Φωτογραφία για Ξέσπασε ο ΠΑΟΚ στα Γιάννινα

Λειτουργικός, ουσιαστικός και αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ, έκανε επίδειξη δύναμης και πέρασε εύκολα από τα Γιάννενα επικρατώντας με το ευρύ 0-4 του τοπικού ΠΑΣ. Πρωταγωνιστής του Δικεφάλου ήταν ο Γιασμίν Κούρτιτς με δυο γκολ, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Αουγκούστο και Άκπομ. Η πρώτη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 11ο λεπτό με τον Άκπομ να κάνει το σουτ και τον Λοντίγκιν να διώχνει. Στο 28' ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Άκπομ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μιλιντσεάνου. Το VAR ειδοποίησε τον Φωτιά που πήγε και είδε τη φάση και σφύριξε την παράβαση. Το εκτέλεσε ο Κούρτιτς και έκανε το 0-1. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να απαντήσει άμεσα και απείλησε στο 34' με σουτ του Ντομίνγκεθ που έβγαλε ο Πασχαλάκης. Στο επόμενο λεπτό ο Σνάιντερ ήταν έτοιμος να εκτελέσει μέσα από την περιοχή με τον Σίντκλεϊ να πέφτει και τον κόβει σωτήρια για την ομάδα του
. Στο 44' η ομάδα των Ιωαννίνων άγγιξε το γκολ με τον Σνάιντερ να σουτάρει από ιδανική θέση και την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια. Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος (47') ο ΠΑΣ έχασε νέα ευκαιρία. Ο Κάργας έπιασε την κεφαλιά και ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα. Στο 53ο λεπτό ο Αουγκούστο έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Δέκα λεπτά μετά ήρθε το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. Σκόρερ και πάλι ο Κούρτιτς, αυτή τη φορά με εντυπωσιακό πλασέ έξω από την περιοχή. Στο 65' ο Κρέσπο βγήκε με αναγκαστική αλλαγή λόγω προβλήματος και λίγο μετά (68') η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε το 0-3. Ο Αουγκούστο μπήκε στην μεγάλη περιοχή και με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άκπομ στο 89' με πλασέ.