2021-12-23 19:07:35
Φωτογραφία για Πήρε τη πρόκριση χάνοντας ένα...τσουβάλι ευκαιρίες

Με το εισιτήριο της πρόκρισης για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας έφυγε ο Παναθηναϊκός από τον Βόλο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με την τοπική ομάδα και με τη νίκη του (2-1) στη Λεωφόρο έκανε το επόμενο βήμα στη διοργάνωση. Οι "πράσινοι" ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι, δεν εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους πρώτο ημίχρονο και τις σημαντικές ευκαιρίες που δημιούργησαν στο ματς, ωστόσο μένει η πρόκριση για το Τριφύλλι που συνεχίζει στο Κύπελλο Ελλάδας και αποχαιρετά με… χαμόγελο το 2022. Ο Παναθηναϊκός έχασε... τα άχαστα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 3' ο Βιγιαφάνιες με κεφαλιά μετά από σέντρα του Κώτσιρα είδε τον Κότνικ να τον σταματά. Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Μαουρίτσιο να απειλήσει, αλλά και πάλι ο έμπειρος πορτιέρο είπε "όχι", μπλοκάροντας μάλιστα την μπάλα. Μακρινό σουτ του Αϊτόρ στο 19', ψηλά άουτ η μπάλα. Σκαστό σουτ του Ρούμπεν, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Κότνικ στο 16'
. Στο 20' ο Χατζηγιοβάνης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, πάτησε περιοχή από τα αριστερά και σούταρε στην απέναντι γωνία, αλλά η μπάλα έφυγε αουτ. Ο Βέλεθ σκόραρε στο 27' με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, αλλά έχει υποδειχθεί οφσάιντ απο τον βοηθό Πάτρα και το γκολ ακυρώθηκε σωστά. Το ημίχρονο έκλεισε με ένα άλλο άστοχο σουτ του Χατζηγιοβάνη στο 35'. Στο δεύτερο ημίχρονο και βλέποντας ότι ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να... τελειώσει την πρόκριση στα πρώτα 45 λεπτά ο Βόλος προσπάθησε να ανέβει. Πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Διούδη. Ο Παναθηναϊκός ωστόσο μαζεύτηκε για να προστατέψει την πρόκριση. Αλλά ήταν ακίνδυνος ενώ στο 80' έμεινε με δέκα αφού ο Γκρίλο ανέτρεψε τον Παλάσιος και αποβλήθηκε. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός έφτασε κοντά στο γκολ στο 84' όταν ο Μαουρίσιο είχε δοκάρι. Το γκολ δεν μπήκε ούτε στη μία εστία ούτε στην άλλη. Το 0-0 έμεινε ως το τέλος και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε χάρη στη νίκη του στη Λεωφόρο (2-1).