2022-01-29 18:00:57
Φωτογραφία για Έγκλημα Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο

Τεράστια νίκη του Αστέρα μέσα στη Λεωφόρο! Η ομάδα της Αρκαδίας επικράτησε με 0-1 του Παναθηναϊκού χάρη σε ένα πέναλτι του Μπαράλες στο 83'. Το πέναλτι έκανε ο Σάντσες πάνω στον Ριέρα, ένα χαζό πέναλτι. Οι Αρκάδες έπαιζαν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μουνάφο. Στο -1 από τον 4ο Παναθηναϊκό ο Αστέρας!  Υπέρ του Παναθηναϊκού η κατοχή της μπάλας απο τα πρώτα λεπτά. Αλλά η απουσία του Βιγιαφάνιες ουσιαστικά άφησε τον Παναθηναϊκό χωρίς δημιουργία. Η πρώτη ευκαιρία λοιπόν άνηκε στον Αστέρα. Ατομική προσπάθεια του Σόνι στο 10' και συρτό σουτ, μπλόκαρε ο Μπρινιόλι. Πρώτη τελική για τον Παναθηναϊκό στο 13'. Σουτ του Καρλίτος εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Τσιφτσής εύκολα. Ωραία κυκλοφορία της μπάλας από τα δεξιά με αποδέκτη της τον Παλάσιος, ο οποίος σούταρε και ο Τσιφτσής έδιωξε δύσκολα στο 18'. Ο Αστέρας "ισοφάρισε" τις ευκαιρίες στο 19' με ένα σουτ του Τιλίκα στο 19' το οποίο δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Μπρινιόλι
. Σιγά-σιγά οι Αρκάδες κατάφεραν να πάρουν μπάλα στα πόδια τους. Στο 38' από μία αντεπίθεση των πράσινων, ο Αΐτορ βρέθηκε από τα δεξιά, συνέκλινε και έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Μουνάφο για τον Αστέρα, αλλά ούτε αυτό έκανε τον Μπρινιόλι να ανησυχήσει. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο 45λεπτο. Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς μάλιστα ξεκίνησαν από νωρίς τις καθυστερήσεις... Στο 51' ο Σένκεφελντ προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά, αλλά η άμυνα του Αστέρα έδιωξε. Νέα άστοχη κεφαλιά από πλευράς πρασίνων λίγο μετά, αυτή τη φορά του Σάντσες στο 69'. Στο 71' το ματς διεκόπη καθώς φίλαθλοι του Παναθηναϊκού πετούσαν... χιονόμπαλες μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ο ρυθμός έπεσε αισθητά πάνω που ο Παναθηναϊκός ανέβαινε! Στο 74' ο Αστέρας έμεινε με δέκα! Ο Μουνάφο, ο οποίος είχε κίτρινη κάρτα, σταμάτησε αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι. Ο Γιοβάνοβιτς έβαλε και δεύτερο φορ αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να μετατρέψει την επιθετική του κυριαρχία σε κάποιο γκολ. Αντίθετα, ο Αστέρας σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις του στη περιοχή του Μπρινιόλι κέρδισε πέναλτι! Ο Σάντσες βρήκε τον Ριέρα σε ένα ανόητο πέναλτι και το VAR υπέδειξε στον Σιδηρόπουλο την παράβαση. Ο Μπαράλες το μετέτρεψε σε γκολ και έβαλε μπροστά τον Αστέρα στο 84'. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση στα τελευταία λεπτά και να... γλιτώσουν τουλάχιστον την ήττα. Ο Αΐτορ σκόραρε στο 90' από κοντά όταν μετά από σουτ του Σάντσες έφτασε η μπάλα σε αυτόν, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ! Έτσι, το 0-1 έμεινε ως το τέλος.