2022-02-02 19:28:09
Φωτογραφία για Εύκολα τον Παναιτωλικό  ο Ολυμπιακός

Τη νίκη με 3-1 πέτυχε ο Ολυμπιακός επί του Παναιτωλικού που το πάλεψε αλλά είχε για μοιραίο τον Γιάννη Ανέστη. Ο Έλληνας κίπερ είχε ευθύνη στα δύο πρώτα γκολ των ερυθρολεύκων που ήρθαν μάλιστα στο πρώτο τετράλεπτο του ματς. Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Καρέλης στο 66ο λεπτό για να κάνει το 2-2, ενώ η ομάδα του Αγρινίου είχε και δοκάρι νωρίς με τον Βέργο. Η επιστροφή του Γιάννη Ανέστη στο ελληνικό πρωτάθλημα ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς καθώς μόλις στα 55 δευτερόλεπτα δέχτηκε γκολ και μάλιστα έφερε κι ευθύνη. Ο Έλληνας γκολκίπερ απέκρουσε ασταθώς την κεφαλιά του Ελ Αραμπί και ο Βαλμπουενά από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Μάλιστα στο 4’ ο Ανέστης μετά από σουτ του Αγκιμπού Καμαρά έχασε και πάλι την μπάλα, ο Ελ Αραμπί πλάσαρε στο δοκάρι και ο Ροντρίγκες σε κενή εστία έγραψε το 2-0. Παρόλα αυτά ο Παναιτωλικός δεν το έβαλε κάτω και στο 8ο λεπτό είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Βέργου ενώ στο 22’ μετά από πάσα του Ντουάρτε ο Βέργος έκανε το σουτ και ο Βατσλίκ του είπε όχι
. Όμως στο 28’ ο Ρεάμπτσιουκ έδιωξε πάνω στον Μόρσεϊ, εκείνος στη συνέχεια άδειασε με κοφτή ντρίμπλα τον Μολδαβό και με διαγώνιο σουτ από δεξιά έγραψε το 2-1. Στο 52’ το σουτ του Καρέλη κόντραρε στα σώματα και στο επόμενο λεπτό ο Εμβιλά έκοψε σωτήρια μετά από γύρισμα του Αντούνες κι ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα του Βατσλίκ. Στο 60ο λεπτό ο Ανέστης έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Ελ Αραμπί, ενώ στο 66’ η προβολή του Καρέλη πέρασε ελάχιστα έξω. Στο 70’ το σουτ του Αγκιμπού κόντραρε στα σώματα και το νέο σουτ  του Μασούρα πέρασε έξω ενώ στο 73’ ο Βργκοτς έκανε λάθος, ο Ροντρίγκες του έκλεψε και πλάσαρε για το 3-1. Στο 88ο λεπτό ο Βατσλίκ είπε όχι δύσκολα σε σουτ του Φλόρες όπως έκανε και στο 90+1’ σε σουτ του Καρέλη.