2022-02-02 22:07:47
Φωτογραφία για Απογοήτευση η ΑΕΚ, πλησιάζει τα πλέι οφ ο Άρης

Η AEK ήταν απογοητευτική στου Χαριλάου, χάνοντας με 2-1 από τον Άρη, με τον Αργύρη Γιαννίκη να έχει κακές εμπνεύσεις και την ομάδα να μην έχει σχέδιο. Αντιθέτως, ο Αρης ήταν πιο καλός και ουσιαστικός αλλά βρήκε απέναντι του έναν εξαιρετικό Παναγιώτη Τσιντώτα που κράτησε την ΑΕΚ όρθια όσο μπορούσε. Eπίσης, η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για πέναλτι πάνω στον Αραούχο στο 59′, αλλά ο Ισπανός Βέγκα και το VAR δεν έδωσαν τίποτε. Επίσης, μέσω του VAR ο Ισπανός πήρε πίσω πέναλτι το οποίο έδωσε λανθασμένα στο α’ ημίχρονο υπέρ του Άρη. Ο Εντιαγέ έκανε το 1-0 στο 44′ με ωραίο τακουνάκι, στο 85′ ισοφάρισε ο Αραούχο με τρομερό ψαλιδάκι, αλλά ο Σάκιτς με υπέροχο πλασέ έδωσε τη νίκη στον Αρη, που την αφιέρωσε στον αδικοχαμένο φίλο του, τον 19χρονο Άλκη που δολοφονήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Ο Γιαννίκης αιφνιδίασε σε αυτό το παιχνίδι με τις επιλογές του. Αφησε τον Γέβτιτς που είχε μπει για τα καλά στο ροτέισον των τελευταίων αγώνων εκτός αποστολής (δίχως να υπάρχει ιατρικό θέμα), έριξε στην 11άδα τον Σάκχοφ
. Το ακόμα πιο περίεργο είναι πως έδωσε στον Ουκρανό ρόλο κουμανταδόρο, ενώ είναι προφανές πως δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα στο ρεπερτόριο του. Μοιραία, η εικόνα της ΑΕΚ ήταν κακή και εμφανίστηκε ένα σύνολο δίχως αρχή, μέση και τέλος. Και σα να μην έφτανε αυτό, ο Γιαννίκης τα έκανε όλα χάλια ακόμα και στην τελευταία κίνηση στις καθυστερήσεις. Την ώρα που η ΑΕΚ έχει ισοφαρίσει με τον Αραούχο και έχει βάλει τον Αρη στα καρέ του, ο Γιαννίκης έβγαλε τον Λιβάι και άφησε άδεια τη δεξιά πλευρά της ομάδας, από όπου ήρθε το γκολ της ήττας! Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Άκη Μάντζιου πλησιάζει στον στόχο των πλέι οφ, ενώ η Ένωση συνεχίζει το σερί των κακών αποτελεσμάτων.