2022-02-06 19:25:03
Φωτογραφία για Με κορυφαίο τον Βατσλίκ ο Ολυμπιακός καθάρισε τον Ιωνικό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 0-3 του Ιωνικού στη Νίκαια με τον Βατσλίκ να κάνει σπουδαίες επεμβάσεις και να κρατά το μηδέν στην εστία του στο πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο ρευστό 0-1 (το γκολ ο Α. Καμαρά στο 24'). Με δύο γκολ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η ομάδα του Πειραιά "καθάρισε" το ματς! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πέτυχε νωρίς ένα γκολ με τον Τικίνιο στο 3', το οποίο ακυρώθηκε ορθά μετά από χρήση VAR για οφσάιντ στην αρχή της φάσης! O Ιωνικός ήταν πιο δραστήριος και άγγιξε το γκολ στο 15'. Ο Άοσμαν έκανε κάθετη για τον Λένις, ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Βατσλίκ να στον σταματά στην πρώτη μεγάλη επέμβασή του στο ματς. Μέχρι την ανάπαυλα, ο Τσέχος πορτιέρο σταμάτησε άλλες τρεις φορές τους νικαιώτες, σωτήρια για την ομάδα του! Η επόμενη ήταν στο 18'. Συνεργασία Ντάλσιο και Λένις από τα δεξιά, με τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα για τον Άοσμαν με τον Σύριο άσο να μην μπορεί να τον νικήσει εξ επαφής
. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, ούτε ουσιαστικός και επικίνδυνος αλλά βρήκε το γκολ στο 24' με ένα σουτ του Καμαρά στο 24' στην μοναδική προσπάθειά του προς την αντίπαλη εστία στο πρώτο 45λεπτο. Ο Ιωνικός έφτασε μια ανάσα από το 1-1 στο 29' αλλά ο Βατσλίκ σταμάτησε τον Μάντζη αυτή τη φορά. Ενώ στο 33' ήταν η σειρά του Ντάλσιο να νικηθεί από τον πορτιέρο του Ολυμπιακού. Σχεδόν με την σέντρα στο β' μέρος, ο Ολυμπιακός καθάρισε το ματς. Ένας πρώην ερυθρόλευκος, ο Ρομαό έκανε ένα... χαζό πέναλτι πάνω στον Μασούρα. Ο Τικίνιο ανέλαβε την εκτέλεση και στο 54' έκανε το 0-2. Και άμεσα ήρθε και το 0-3 με τον Μασούρα στο 58' να μένει αμαρκάριστος και με ωραίο σουτ απέκτησε διαφορά τριών τερμάτων. Ουσιαστικά στο υπόλοιπο ματς ο Ολυμπιακός έκανε... διαχείριση. Ο Ιωνικός είχε ένα σουτ με τον Κάνιας στο 70' εκτός περιοχής, αλλά ούτε αυτό νίκησε τον Βατσλίκ. Ενώ στο 78' ο Ντάλσιο δοκίμασε ανάποδο ψαλίδι, αλλά δεν βρήκε εστία. Το ματς πήγε σβηστά με το 0-3 να μην αλλάζει ως το τέλος.