2022-05-04 21:42:36
Φωτογραφία για Άλωσε την Τούμπα και στέφτηκε πρωταθλητής

Μαθηματικά πρωταθλητής στέφθηκε ο Ολυμπιακός στην Τούμπα. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν 2-1 τον ΠΑΟΚ και τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος των πλέι-οφ αύξησαν τη διαφορά τους από τον Δικέφαλο του Βορρά στους 16 βαθμούς, εξασφαλίζοντας έτσι τον 47ο τίτλο της ιστορίας τους! Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Μουργκ στο 10’, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε στην ολική ανατροπή, που της δίνει και μαθηματικά το πρωτάθλημα. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο γήπεδο αποφασισμένος να κάνει την ολική ανατροπή και τα κατάφερε μέσα σε 17 λεπτά. Στο 46’ ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε ωραία κίνηση και σουτ από αριστερά, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε. Ο Αφρικανός… προειδοποίησε και στο 50’ ο Ρόνι Λόπες έκανε το 1-1. Ο Ροντρίγκες έπαιξε το 1-2 με τον Ελ Αραμπί και έκανε το γύρισμα από αριστερά στον Πορτογάλο, ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα του Πασχαλάκη, με τον Ιβηρα να φέρνει στα ίσια το παιχνίδι. Στο 56’ ο Ολυμπιακός άγγιξε το 1-2 με τον Μαντί Καμαρά, αλλά το φαλτσαριστό σουτ που έκανε ο Αφρικανός έφυγε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων
. Ο,τι δεν κατάφερε ο Μαντί, το έκανε στο 62’ ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ. Ο Λαλά έστειλε την μπάλα στην αριστερή πλευρά και ο Μολδαβός με ωραίο σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη, κάνοντας το 2-1 και ολοκληρώνοντας την ανατροπή για τους ερυθρόλευκους. Παρά τις αλλαγές ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή και να παίρνει μια σπουδαία νίκη. Μια ανατροπή με την οποία σφράγισε το 3ο σερί και 47ο συνολικά πρωτάθλημα στην ιστορία του.