2022-09-12 00:26:40
Φωτογραφία για Ο Γιάννης τα έκανε όλα και έστειλε την Εθνική στους 8

Η Τσεχία είχε εξελιχθεί σε κακό δαίμονα της Εθνικής, στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 και στο Προολυμπιακό Τουρνουά του 2021, αυτή τη φορά όμως το αφεντικό ήταν άλλο. Η Ελλάδα πήρε μια πολύ δύσκολη, μια τεράστια, μια πειστική νίκη (94-88) απέναντι στην παρέα των Σατοράνσκι - Βέσελι, προκρίθηκε στα προημιτελικά του EuroBasket 2022 και εκεί θα αντιμετωπίσει την οικοδέσποινα Γερμανία

με στόχο το αποτέλεσμα που θα της δώσει δύο ευκαιρίες για το μετάλλιο που ψάχνει από το... μακρινό 2009. Οι Τσέχοι έκαναν τη ζωή του Ιτούδη και των παικτών του δύσκολη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν πατούσε καλά στο πρώτο μέρος, δεν ένιωθε κυρίαρχος εξαιτίας του διαστρέμματος που υπέστη στο ματς με την Εσθονία, ωστόσο στο αγαπημένο του τρίτο δεκάλεπτο πάτησε το γκάζι σκοράροντας 12 πόντους, πριν αρχίσει να πασάρει στην τέταρτη περίοδο για να βάλουν οι γύρω του τα σουτ την ώρα που εκείνος έκοβε τους πάντες στο πίσω μέρος του γηπέδου. Νικ Καλάθης στο πρώτο μέρος, Ιωάννης Παπαπέτρου και Γιαννούλης Λαρεντζάκης στο δεύτερο έγιναν τα στηρίγματά του, απέναντι στον Τόμας Σατοράνσκι που δημιουργούσε, αλλά δεν απειλούσε, απέναντι στον Γιαν Βέσελι που έκανε απίθανα πράγματα στο ξεκίνημα, πριν σβήσει στα κρίσιμα. Η δουλειά έγινε, όχι με φαντασμαγορικό, αλλά σίγουρα με πειστικό τρόπο.