2022-10-17 22:17:28
Φωτογραφία για Ο ΠΑΟΚ αποτελείωσε τον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ολυμπιακό με 2-1 μέσα στο Καραϊσκάκης και  τον άφησε 10 ολόκληρους βαθμούς πίσω από την κορυφή, ενώ μετά το φινάλε του αγώνα, οι οπαδοί του Ολυμπιακού αποδοκίμασαν διοίκηση, παίκτες και προπονητή. Ο ΠΑΟΚ πήρε ένα παλικαρίσιο "διπλό" (1-2) στο Φάληρο για την 8η αγωνιστική της Super League και ξαναμπήκε φουριόζος στη μάχη του τίτλου!  Στα 34’ δευτερόλεπτα ο ΠΑΟΚ αναπτύχτηκε όμορφα και ο Ελ Καντουρί έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε λίγο έξω ενώ στο 8’ μετά από σέντρα του Ντάντας από δεξιά, ο Βρουσάι έδιωξε προ του Ολιβέιρα. Και από το κόρνερ του Τσαούση ο Παπασταθόπουλος πέτυχε αυτογκόλ με το κεφάλι για το 0-1. Η πρώτη απειλητική στιγμή για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 19ο λεπτό, με τον Παπασταθόπουλο να πιάνει την κεφαλιά μετά από κόρνερ αλλά να αστοχεί ενώ στο 23’ ο Γκάρι Ροντρίγκες συνέκλινε από δεξιά κι έκανε το σουτ με το αριστερό αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του ΠΑΟΚ. Στο 34’ ο Κοτάρσκι έχασε την μπάλα στην έξοδο αλλά ο Ρεάμπτσιουκ σούταρε πάνω στον Ίνγκασον  και τελικά στο 37’ ο Μολδαβός σέντραρε από αριστερά και ο Χάμες με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα στο 41’ ο Κοτάρσκι έβγαλε ασταθώς το σουτ του Χάμες και  στην επαναφορά ο Μπακαμπού αστόχησε από κοντά με γυριστό
. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκάρι Ροντρίγκες έφυγε από δεξιά κι έκανε το γύρισμα αλλά ο Κοτάρσκι πρόλαβε τον Μπακαμπού. Στο 52ο λεπτό ο Κοτάρσκι απομάκρυνε μετά από γύρισμα του Βρουσάι από τα δεξιά, ενώ στο  56’ ο Λύρατζης κέρδισε τη μονομαχία με τον Αγκιμπού στα δεξιά, έκανε το γύρισμα στον Νάρεϊ κι εκείνος με πανέμορφο σουτ από πλάγια θέση, έγραψε το 1-2. Σχεδόν με τη σέντρα ο Κοτάρσκι πρόλαβε αρχικά τον Γκάρι Ροντρίγκες ο οποίος βρήκε ξανά την μπάλα μπροστά του αλλά αστόχησε από πολύ πλάγια αριστερά και στο 60’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαούση από αριστερά, ο Νάρεϊ δεν βρήκε για λίγο την μπάλα και ο Μπα έσωσε την τελευταία στιγμή. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό οι Μπα και Τζολάκης έκαναν… σάντουιτς τον Ολιβέιρα και ο Τρεϊμάνις έδειξε τη βούλα του πέναλτι απ’ ευθείας. Ωστόσο μετά από πεντάλεπτη διαβούλευση με το VAR, πήγε μόνος του να δει τη φάση και πήρε πίσω την απόφασή του. Στο 74’ μετά από κόρνερ ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 78’ μετά από σέντρα του Ινμπόμ από δεξιά, ο Μπακαμπού πήρε ολομόναχος την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής του ΠΑΟΚ, αλλά έστειλε έξω την μπάλα. Στο 82’ ο Βρουσάι από πλάγια θέση πλάσαρε πάνω στον Κοτάρσκι ενώ στο 88’ ο Ολυμπιακός έχασε απίθανη ευκαιρία. Ο Μπακαμπού έκανε το γύρισμα από αριστερά στον Ελ Αραμπί αλλά ο φορ του Ολυμπιακού πλάσαρε πάνω στον Σάστρε κι ενώ ο Κοτάρσκι είχε τεθεί εκτός μάχης.