2023-08-23 15:18:51
Φωτογραφία για Το σκορ αδικεί την ΑΕΚ

Η ήττα με 1-0 από την Αντβέρπ αδικεί την ΑΕΚ, η οποία θα έπρεπε να βρει τουλάχιστον ένα γκολ στο "Μποζουίλ" και μάλιστα πριν την ανάπαυλα. Γιατί μπορεί στο δεύτερο ημίχρονο μετά την αποβολή της Αντβέρπ η βελγική ομάδα να κλείστηκε στο καβούκι της και να μην άφηνε κανέναν κενό χώρο παρά το μονότερμα της ΑΕΚ, όμως στο πρώτο μέρος η Ένωση θα έπρεπε να ήταν αποτελεσματική. Κι αυτό το στοιχείο δεν το είχε, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για να παραβιάσει την εστία των γηπεδούχων, οι οποίοι αντιθέτως σκόραραν στη μια και μοναδική κλασική ευκαιρία τους. Στο 11' αμαρκάριστος ο Λιβάι Γκαρσία από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή έστειλε την κεφαλιά πάνω στον Μπιτέζ. Στο 23' πάλι ο Λιβάι αυτή τη φορά σε πιο δύσκολη κεφαλιά στην πλάτη του Αλντερβάιρελντ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο
. Στο 28' στην καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ ο Λιβάι Γκαρσία αντί να πασάρει στον Γκατσίνοβιτς που θα έβγαινε τετ-α-τετ με τον Μπιτέζ προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση και να κοπεί από τον Αλντερβάιρελντ και στο 44' ο Πινέδα σούταρε από πλεονεκτική θέση πάνω στα σώματα. Τέσσερις στιγμές από τις οποίες η ΑΕΚ δεν πήρε τίποτα, κάτι που σε αυτό το επίπεδο στοιχίζει. Από το πρώτο ημίχρονο συνεπώς, κάνοντας τη σούμα, το σκορ αδικούσε την ΑΕΚ βάσει ευκαιριών και εικόνας. Έπειτα και αφού η Αντβέρπ είχε μείνει με δέκα παίκτες η ΑΕΚ μπλοκαρίστηκε από τη μαζική άμυνα των Βέλγων και όταν βρήκε τις ευκαιρίες, είτε έπεσε πάνω στον Μπιτέζ με τις επεμβάσεις του στο σουτ του Μάνταλου στο 78' και πολύ περισσότερο στη γυριστή κεφαλιά του Πόνσε στο 88', είτε δεν είχε το καθαρό μυαλό, όπως στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μουκουντί έπρεπε να αφήσει την μπάλα στον Αραούχο που ερχόταν από καλύτερη θέση στο δεύτερο δοκάρι για να τελειώσει ενδεχομένως τη φάση στα δίχτυα και να ισοφαρίσει. Η ΑΕΚ απέδειξε, ωστόσο, ότι έχει περισσότερη ποιότητα από την αντίπαλό της και αν καταφέρει στη Νέα Φιλαδέλφεια να το συνδυάσει με την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα, μαζί φυσικά και με τη δύναμη της "καυτής" έδρας της, τότε μπορεί να φτάσει στην ανατροπή και στους ομίλους των αστεριών.