2012-11-04 15:25:15
Φωτογραφία για ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ... 4ΑΡΑ ΣΤΗΝ ΑΕΚ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ! *VIDEOS*
Πολλές νίκες έχει πετύχει σαν σήμερα ο Ολυμπιακός, σκοράροντας μάλιστα και πολλά τέρματα.

Αυτές που ξεχωρίζουν, όπως μας θυμίζει σε δημοσίευμά του το "gavros.gr" είναι με την ΑΕΚ το 2000, όταν ο Θρύλος είχε επικρατήσει με 4-1 στο ΟΑΚΑ, με την Τενερίφη το 1993 όπου οι ερυθρόλευκοι είχαν νικήσει 4-3 και με τον Πανιώνιο που το κοντέρ στη Νέα Σμύρνη σταμάτησε στο 1-6.

Συγκεκριμένα, στον αγώνα με την ΑΕΚ το 2000, οι ερυθρόλευκοι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος είχαν επικρατήσει με 4-1! Οι παίκτες του Ολυμπιακού αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με τον Νικολαΐδη (10’), έκαναν... πάρτι στην συνέχεια. Ο Τζιοβάνι στο 19’ ισοφάρισε, ενώ ο Νινιάδης επτά λεπτά από την έναρξη του ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στον Θρύλο. Ο Αλβεζ στο 63’ έκανε το 3-1 και ο Τζόρτζεβιτς στο 77’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Αναφορικά με τον αγώνα κόντρα στην Τενερίφη, ο Θρύλος είχε επικρατήσει με 4-3, στον δεύτερο αγώνα του γύρου του Κυπέλλου UEFA. Σε σούπερ μέρα είχε βρεθεί ο Κρίστενσεν που πέτυχε χατ τρικ (14’, 34’, 84’), ενώ ένα γκολ πρόσθεσε ο Ιωαννίδης (69’). Από την πλευρά των Ισπανών τα γκολ πέτυχαν οι Φελίπε (25’), Τσάνο (49’) και Αμανατίδης στο 79ο λεπτό με αυτογκόλ.

Ωστόσο, αυτές δεν είναι οι μοναδικές νίκες που έχει πετύχει ο Ολυμπιακός σαν σήμερα. Μεταξύ άλλων, το 1990 είχε νικήσει τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη με 1-6. Χατ τρικ για τον Θρύλο είχε πετύχει ο Τσαλουχίδης (9’, 62’, 88’), ενώ από ένα τέρμα είχαν σκοράρει οι Τσιαντάκης (35’), Αναστόπουλος (66’). Το έκτο τέρμα είχε σημειωθεί από τον Λεάντρο με αυτογκόλ. Το γκολ της… τιμής για τον Πανιώνιο είχε σκοράρει ο Μιρτσέκης (74’).

Το 4-1 επί της ΑΕΚ

Το 4-3 επί της Τενερίφης

Το 1-6 επί του Πανιώνιου