2012-12-09 12:36:48
Φωτογραφία για Ηλυσιακός-ΠΑΟΚ 72-76
Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στα Ιλίσια και επικράτησε εκτός έδρας του Ηλυσιακού με 76-72, σημειώνοντας την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Εκτη σερί νίκη για τον ΠΑΟΚ... Ο "Δκέφαλος" επικράτησε με 72-76 του Ηλυσιακού, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Τερέλ Στόγκλιν ήταν καλός στο ντεμπούτο του (19 πόντους) με την φανέλα της αθηναικής ομάδας αλλά τα άστοχα σουτ του στο τέλος έδωσαν το δικαίωμα στον "Δικέφαλο" να πάρει τελικά το "διπλό" έχοντας ως πρώτους σκόρερ τους Χαραλαμπίδη (22 πόντους) και Παπαδόπουλο (15 πόντους).

Αστοχες οι δύο ομάδες

O ΠΑΟΚ ήταν άστοχος στο ξεκίνημα, έτσι ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 4-0 για να πετύχει το πρώτο καλάθι του "Δικεφάλου" ον Τσαιρέλης στο 3' (4-2). Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Λάζαρος Παπσδόπουλος, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του το σκορ έγινε 6-6 (δύσκολα σε εκείνο το σημείο έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι και ο Ηλυσιακός). Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε αρκετά λάθη (τέσσερα μέχρι το 7'), το σύνολο του Γιώργο Ζευγώλη πήρε αέρα τεσσάρων πόντων (10-6), για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο 14-13 (επτά πόντους ο Σκοτ).

"Πάτησε" γκάζι ο ΠΑΟΚ, αλλά βελτιώθηκε ο Ηλυσιακός

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Σκοτ και Παπαδόπουλος συνέχιζαν να σκοράρουν (16-15 και 18-19), με τον Λάζαρο να φτάνει στους 9 πόντους. Ο ΠΑΟΚ άρχιζε να ελέγχει καλύτερα τον ρυθμό και στο 14' ήταν μπροστά με 21-25 (11 πόντους ο Παπαδόπουλος). Οι "ασπρόμαυροι" άρχιζαν να "πυροβολούν" από τα 6,75, με καλάθι του "ζεστού" Δέδα και του Μαργαρίτη έγινε το 23-31. Η διαφορά έφτασε στο +10 για τον ΠΑΟΚ (23-33) με σερί 2-14 μετά το 21-19. Ο "Δικέφαλος" συνέχισε να είναι... μακριά από τον Ηλυσιακό (26-36 στο 18'), τελικώς όμως ο Ηλυσιακός έχοντας βελτιωμένη εικόνα στα τελευταία λεπτά μείωσε σε 32-38 στο ημίχρονο.

Ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Ηλυσιακός ήταν καλός, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μειώσει σε 39-42 στο 12' και να ισοφαρίσει σε 44-44 στο 13' καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά έξω από τα νερά του. Με τον Στόγκλιν να είναι πολύ καλός στο ντεμπούτο του (14 πόντους μέχρι εκείνη την στιγμή) και ένα καλάθι του Χάμπτον, ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 49-48. Ο Χαραλαμπίδης έδωσε την λύση στον ΠΑΟΚ (49-50) που δεν ήταν καλός αμυντικά και το ματς ήρθε στα ίσα στο 27' (52-52) για να γίνει το 52-57 με τρίποντο του ΜακΓκραθ και η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 54-57.

Αγχώθηκε αλλά κέρδισε ο ΠΑΟΚ

Ο Στόγκλιν έδωσε προβάδισμα στο 32' (58-57), αλλά ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο του έκανε το 58-60. Με ένα σερί 0-7 έγινε το 58-64 και ο ΜακΓκραθ "έγραψε" το 61-68 (επιμέρους σερί 3-11 μετά το 58-57). Ο Αράπης μείωσε σε 64-68 και αργότερα ο Δορκοφίκης σε 66-68 στο 37'. Ο Στόγκλιν μείωσε στον πόντο (69-70), έχασε την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στον Ηλυσιακό αργότερα και ο Χαραλαμπίδης με δύο βολές έκανε το 69-72. Ο Σκοτ με τρίποντο στα 54'' ισοφάρισε σε 72-72. Στα 39'' ο ΜακΓκραθ έκανε το 72-74, ο Στόγκλιν "κόπηκε" αργότερα από τον Μαργαρίτη, στα 4'' αστόχησε σε τρίποντο και ο Χαραλαμπίδης στο 1,1'' έκανε το τελικό 72-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 32-38, 54-57, 72-76.

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Αράπης 3 (1), Χάμπτον 10 (1), Αποστολίδης, Χατζής 2, Σπανός, Δορκοφίκης 5 (1), Σκοτ 20 (4), Τζόουνς 13, Στόγκλιν 19 (2).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ, Κασελάκης, Χαραλαμπίδης 22 (1), ΜακΓκραθ 11 (1), Τσαιρέλης 2, Δέδας 5 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Παπαδόπουλος 15, Καλλές 4, Χαριτόπουλος 4.

Πηγή:sport24.gr