2012-12-09 18:04:47
Φωτογραφία για ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ! ΡΕΘΥΜΝΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 64-78
Ο Ολυμπιακός με όπλο του την άμυνα και κορυφαίους τους Κάιλ Χάινς (15π.) και Γιώργο Πρίντεζη (13π.) πέρασε εύκολα από την έδρα του ΑΓΟΡ με 64-78 και παρέμεινε αήττητος μετά από εννέα αγωνιστικές στην Α1.

Οι πρωταθλήτες ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και στο 6ο λεπτό προηγήθηκαν με 8-12, αλλά το Ρέθυμνο με ένα μικρό σερί 6-0 έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων 18-15. Μέχρι τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Από το 15ο λεπτό όμως και μετά ο Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό του, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την αστοχία των παικτών του ΑΓΟΡ στα ελεύθερα σουτ και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά οκτώ πόντων (29-37).

Η Τρίτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να κλείνουν την άμυνά τους και να ξεφεύγουν στο σκορ με 33-50 στο 26ο λεπτό. Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο και οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν με περίσσια ευκολία στην ένατη νίκη τους στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα ματς με 64-78 απέναντι στον ΑΓΟΡ και πλέον οι πρωταθλητές Ευρώπης ετοιμάζονται για την μάχη απέναντι στην Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου στην Ευρωλίγκα στις 14/12.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Πέρο Αντιτς δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ένα άτσαλο χτύπημα που δέχθηκε από τον Ντεμίρ Λάβοτις, είχε ως αποτέλεσμα ο παίκτης του Ολυμπιακού να έχει ράμματα στο μαυρισμένο του μάτι.

Δεκάλεπτα: 18-15, 29-37, 42-56, 64-78

ΑΓΟΡ (Κουφός): Χορν, Καλλινικίδης, Κόλιμον 2, Αγγελόπουλος 7(1), Τσόχλας 5(1), Ντούβνιακ 7, Κόμματος 11 (1), Κάρτερ 13(1), Λάτοβιτς 3(1), Πέτγουεϊ 16

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 15 , Λο 8, Αντιτς, Σπανούλης 11 (6 ασίστ, 5 κλεψ.), Περπέρογλου, Σλούκας 7(1), Πάουελ 7, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 13(1 τριπ., 9 ριμπ.), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 5, Μαυροειδής 1