2013-01-11 00:43:57
Φωτογραφία για Copa del Rey:Στους ''8'' Μπάρτσα,Ατλέτικο,Μπέτις
Η Μπαρτσελόνα νίκησε 5-0 την Κόρντομπα με τους Βίγια και Αλέξις Σάντσες να σκοράρουν από δύο φορές και πέρασε στους "8", όπως έκαναν επίσης Ατλέτικο και Μπέτις.

Άνετα πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa del Rey η Μπαρτσελόνα, καθώς νίκησε με 5-0 την Κόρντομπα στο "Καμπ Νόου".

Οι Καταλανοί πέρασαν με συνολικά τέρματα 7-0, ενώ στους "8" θα αντιμετωπίσουν την Μάλαγα και εν συνεχεία στον ημιτελικό ο νικητής θα βρει μπροστά του τον νικητή του ζευγαριού, Ρεάλ - Βαλένθια.

Ο Τιάγκο Αλκάνταρα άνοιξε το σκορ στο 17' με τον νεαρό να βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά στην φετινή αγωνιστική περίοδο.

Ακολούθησαν δύο γκολ του Νταβίντ Βίγια στο 21' και το 26', με το πρώτο να είναι εξαιρετικό, ενώ άλλα δύο πέτυχε στο δεύτερο ημίχρονο ο Αλέξις Σάντσες (55' και 85').

Η σύνθεση της Μπαρτσελόνα Πίντο, Ντάνι Άλβες, Πουγιόλ (46' Μπάρτρα), Μαστσεράνο, Μοντόγια, Σονγκ, Σέρχι Ρομπέρτο (52' Ζόναταν ντος Σάντος), Τιάγκο Αλκάνταρα, Φάγκρεγκας (46' Τέγιο), Αλέξις Σάντσες, Βίγια.

Τα αποτελέσματα των ρεβάνς των "16":

Τρίτη

Μάλαγα - Έιμπαρ 4-1 (74' και 91' Μπουονανότε, 77' Σεμπαστιάν Φερνάντες, 83' Πορτίγιο / 11' Ρουμπέν Αρόγιο) [1-1]

Βαλένθια - Οσασούνα 2-1 (34' Τίνο Κόστα, 93' Σολδάδο / 36' Χοσέμπα Γιορέντε) [2-0]

Τετάρτη

Σεβίλλη - Μαγιόρκα 1-2 (22' Μανού ντελ Μοράλ / 52' Μπράντον, 56' Αλφάρο) [5-0]

Ρεάλ - Θέλτα 4-0 (3', 24' και 88' Κρ. Ρονάλντο, 89' Κεντίρα) [1-2]

Σαραγόσα - Λεβάντε 2-0 (24' Σουκουλίνι, 60' Πάκο Μοντανιές) [1-0]

Πέμπτη

Χετάφε - Ατλέτικο 0-0 [0-3]

Μπαρτσελόνα - Κόρντομπα 5-0 (17' Τιάγκο Αλκάνταρα, 21' και 26' Βίγια, 55' και 85' Αλέξις Σάντσες) [2-0]

Μπέτις - Λας Πάλμας 1-0 (85' Ρουμπέν Κάστρο) [1-1]