2013-02-15 00:34:42
Φωτογραφία για Τον... εκτέλεσε ο Τεόντοσιτς!
Ο Μίλος Τεόντοσιτς με καταπληκτική εμφάνιση εκτελεστικά (20 πόντοι με 4/6 τρίποντα) και δημιουργικά (7 ασίστ)... εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό στην Μόσχα (86-69 η ΤΣΣΚΑ).

Η διαφορά δημιουργήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Σέρβος γκαρντ, πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, εκτελούσε και δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του και η ΤΣΣΚΑ με επιμέρους σκορ 31-19 ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (66-50) από τους τέσσερις, που είχε τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (35-31), στο ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε ελέγξει το παιχνίδι με πολύ καλή άμυνα και είχε χάσει την ευκαιρία από την αστοχία του στην επίθεση ακόμη και σε λέι απ να περάσει μπροστά στο σκορ.

Η διαφορά στην πρώτη περίοδο (25-15) έγινε στο τελευταίο δίλεπτο με τα δύο τρίποντα του Τεόντοσιτς και τις 2/3 βολές του σε φάουλ του Γκιστ σε προσπάθεια του Σέρβου για σουτ τριών πόντων. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά και μέχρι το 8' ήταν κοντά στο σκορ (17-14).

Η χαμένη ευκαιρία

Εξαιρετικά λειτούργησε αμυντικά ο Παναθηναϊκός στην δεύτερη περίοδο. Δέχθηκε μόλις 10 πόντους έναντι 25, που είχε δεχθεί στην πρώτη περίοδο, αλλά στην επίθεση έχασε πολλές ευκαιρίες ακόμη και λέι απ (σε δύο σερί αστόχησε ο Καπόνο) για να περάσει ακόμη και μπροστά στο σκορ μέσα στην Μόσχα.

Έτσι εκείνο, που κατάφερε ήταν να μειώσει την διαφορά στο καλάθι και να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο στο -4 (35-31), μετά από καλάθι του Τεόντοσιτς στην εκπνοή και να βρίσκεται στην διεκδίκηση της νίκης.

Ο Παναθηναϊκός πήρε 6 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ και έκανε τέσσερα λιγότερα λάθη από την ΤΣΣΚΑ στο πρώτο ημίχρονο. Και, όμως, βρέθηκε πίσω στο σκορ γιατί τα ποσοστά του στα σουτ ήταν άσχημα (3/7 βολές, 11/25 δίποντα και 2/11 τρίποντα).

Το ρεσιτάλ του Μίλος

Ο Παναθηναϊκός απέτυχε στο μαρκάρισμα του Τεόντοσιτς στην τρίτη περίοδο, με συνέπεια να δεχθεί στο δεκάλεπτο 31 πόντους από την ΤΣΣΚΑ. Η συντριπτική πλειοψηφία των 31 πόντων της ρωσικής ομάδας προήλθαν από τον Σέρβο γκαρντ είτε εκτελεστικά, είτε κυρίως δημιουργικά. Ο Τεόντοστις είναι χαρακτηριστικό ότι είχε φτάσει με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου τους 17 πόντους με 7 ασίστ.

Βλέποντας την διαφορά... ανοίγει οι διαιτητές σφύριξαν έδρα στην τρίτη περίοδο και έτσι το σκορ μεγάλωσε και άλλο για τους γηπεδούχους.

Οι «πράσινοι»... εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Τεόντοσιτς από το παρκέ στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με σερί 10-0 μείωσαν σε 79-63 στο 34’. Ο Τεόντοσιτς επέστρεψε στο παρκέ μετά το τάιμ άουτ του Έτορε Μεσίνα και κατ’ ευθείαν απάντησε με τρίποντο στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού (82-63 στο 35’) βάζοντας... ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες είχαν οι «πράσινοι» να... γυρίσουν το ματς.

Οι Σόνι Ουίμς, Σάσα Κάουν από την περιφέρεια ο Αμερικανός και μέσα από την ρακέτα ο Ρώσος αξιοποίησαν την δημιουργία του Τεόντοσιτς. Ο Κάουν, επίσης, ήταν πολύ καλός αμυντικά απέναντι στους Σοφοκλή Σχορτσανίτη, Στέφαν Λάσμε. Η ΤΣΣΚΑ επιβεβαίωσε ότι είναι η πιο εύστοχη ομάδα στην Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν έξω από τα 6,75 μέτρα και τελείωσε το ματς με ποσοστό 50% στα τρίποντα (11/22). Από τον Παναθηναϊκό προσπάθησαν περισσότερο οι Γιόνας Ματσιούλις, Τζέιμς Γκιστ. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης φανέρα καταπονημένος από την υπεπροσπάθεια του στα δύο ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό έμεινε στους 5 πόντους, αλλά μοίρασε 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-31, 66-50, 86-69.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 20 (2/3 β., 3/5 διπ., 4/6 τριπ., 4 ριμπ., 7 α., 2 κλεψ., 4 λ.), Μίτσοφ 10 (1/1 β., 3/7 διπ., 1/3 τριπ., 4 α., 2 κλεψ.), Τζάκσον 11 (3/4 β., 1/2 διπ., 2/4 τριπ.), Κρστιτς 8, Ουίμς 19 (5/10 διπ., 3/6 τριπ., 4 α., 6 λ.), Ζοζούλιν, Έρτσεγκ 5 (1), Κρίστμας, Κάουν 13 (1/1 β., 6/6 διπ., 8 ριμπ., 2 α., 2 κλεψ., 5 κοψ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος, Ματσιούλις 15 (3/6 διπ., 3/7 τριπ., 6 ριμπ.), Καπόνο 5 (1), Ούκιτς 8 (1 τριπ., 3 α., 5 λ.), Λάσμε 12 (2/3 β., 5/9 διπ., 8 ριμπ.), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 5 (2/2 β., 0/2 διπ., 1/4 τριπ., 6 α., 2 κλεψ.), Γκιστ 12 (3/7 διπ., 2/6 τριπ., 10 ριμπ.), Μπανκς 3 (1), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 6.