2013-02-15 22:00:36
Φωτογραφία για Φενέρμπαχτε-Μπεσίκτας 78-72
Η Μπεσίκτας παραλίγο να κάνει την ζημιά στην Φενέρμπαχτσε, όμως η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζάνι κατάφερε στο τέλος να κάμψει την αντίσταση των περυσινών πρωταθλητών Τουρκίας στον μεταξύ τους εμφύλιο με 78-72 και διπλασίασε τις νίκες της στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Η Μπεσίκτας προσπάθησε να δημιουργήσει προβλήματα στη Φενέρμπαχτσε, κυνηγώντας παράλληλα την πρώτη της νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας, όμως τελικά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που γέλασαν στο τέλος.

Η Φενέρμπαχτσε πήρε το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Μπεσίκτας με 78-72 και διπλασίασαν τις νίκες τους στη β' φάση της διοργάνωσης.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να επιβάλει το παιχνίδι της απέναντι στην Μπεσίκτας, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 19-15. Στη συνέχεια, όμως οι παίκτες του Κουντέρ ανέβασε την απόδοση τους και βρέθηκαν με τη λήξη του ημιχρόνου στο +10 (32-42).

Τα πράγματα στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν παρά την πίεση των γηπεδούχων, οι οποίοι έψαχναν να διπλασιάσουν τις νίκες τους στην διοργάνωση. Έτσι, το 30ο λεπτό βρήκε τη Μπεσίκτας στο +7 (48-55), αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν επανέλθει. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Φενερμπαχτσε κατάφερε να πλησιάσει στο καλάθι, επτά λεπτά πριν το τέλος (58-60). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 32-42, 48-55, 78-72.

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 10, Ονάν, Ερμίς 7(1), Σάτο 4, Άντερσεν 13(1), Πέκερ 2, Σαβάς 12, Μπατίστ 2, Καραμάν 3(1), Μπογκντάνοβιτς 25(2), Πρέλτζιτς.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούινγκ 11(3), Ακίν, Ασίκ 3, Βίντμαρ 10, Φάλκερ 2, Τσετίν, Μάρκοτα 15(2), Κρίστοφερ 9, Οζέρ 8(2), Τζέρελς 14(4).

NYT: A Very Greek Depression