2013-04-11 22:00:39
Φωτογραφία για Γιουρόπα Λιγκ: Η Τσέλσι προκρίθηκε στους «4»
Η Τσέλσι είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους ημιτελικούς στου Γιουρόπα Λιγκ, παρά την ήττα της στη Μόσχα από τη Ρούμπιν Καζάν με 3-2.

Οι «μπλε», που είχαν νικήσει στο Λονδίνο με 3-1, φρόντισαν να απλοποιήσουν τα πράγματα σκοράροντας μόλις στο 4ο λεπτό με τον Τόρες, που αποδείχθηκε «δήμιος» της μοσχοβίτικης ομάδας, εναντίον της οποίας σκόραρε συνολικά τρεις φορές.

Μην έχοντας πλέον να χάσουν τίποτα, οι παίκτες του Κούμπαν Μπερντίεφ βγήκαν στην επίθεση και στο 51ο λεπτό έκαναν το 1-1 με κεφαλιά του Μαρκάνο, ύστερα από σέντρα του Ορμπάιθ.

Στο 55΄ ο Μόουζες έγραψε το 1-2, όμως στο 62΄ ο Καραντενίζ ισοφάρισε εκ νέου και στο 76΄ ο Νάτσο, με πέναλτι, έδωσε μια νίκη γοήτρου στους γηπεδούχους, σε ένα ωραίο και «ανοιχτό» παιχνίδι.