2013-09-10 02:07:12
Φωτογραφία για Τουρκία-Ρωσία 77-89
Η Ρωσία έψαχνε τη νίκη γοήτρου για να μην τελειώσει το Ευρωμπάσκετ με 0-5 και την πέτυχε κόντρα στην αδιάφορη Τουρκία με 89-77

Σε ένα αδιάφορο ματς που ολοκλήρωσε τον όμιλο της Ελλάδας, η Ρωσία επικράτησε με 89-77 της Τουρκίας και πέτυχε την πρώτη και μοναδική της νίκη στο τουρνουά.

Οι Ρώσοι έστω και καθυστερημένα κατάφεραν να πάρουν μία νίκη, σε ένα από τα χειρότερα τουρνουά της ιστορίας τους καθώς έδειξαν να θέλουν περισσότερο παιχνίδι από τους απογοητευμένους Τούρκους.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Σεργκέι Καράσεφ απέδειξε γιατί είναι ένας από τους πολλά υποσχόμενους παίκτες της Ρωσίας στα 19 του χρόνια. Πέτυχε 25 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκανε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος σε περισσότερο από 33 λεπτά συμμετοχής, δικαιώνοντας τον πατέρα του για την επιλογή του.

Ο αριθμός της ημέρας

Το 85% στις βολές ήταν κάτι που έλειψε για τους Ρώσους τις προηγούμενες ημέρες. Στο πιο αδιάφορο ματς βρέθηκαν να έχουν 17/20 βολές ενώ σε άλλα ματς όπως εκείνο με τη Φινλανδία ήταν απελπιστικά άστοχοι.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Στα τρίποντα των Καράσεφ και Αντόνοφ που έδωσαν προβάδισμα στη Ρωσία στο ξεκίνημα της δ' περιόδου και μαζί την ψυχολογία πως μπορούσε να νικήσει το παιχνίδι.

Ο αγώνας

Ανοικτές άμυνες σε ένα αδιάφορο παιχνίδι που ήταν κάπως νευρικό για τους δύο αντιπάλους. Το δεκάλεπτο τελείωσε με την Τουρκία να προηγείται με 17-16 χάρη σε 4/4 βολές του Πονκρασόφ. Η συνέχεια δεν ήταν διαφορετική. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 18' που ο Αρσλάν έκανε το 39-33 κι έδωσε αέρα 6 πόντων στην Τουρκία έστω και προσωρινά. Οι Ρώσοι σούταραν με 11,1% στα τρίποντα, ενώ η Τουρκία είχε 5/9 έξω από τα 6.75μ. (5/9).

Στο β' ημίχρονο ένα επιμέρους 12-2 των Ρώσων μετέτρεψε το σκορ από 42-39 σε 44-51, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Καράσεφ. Το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι ντέρμπι μέχρι το 34' και στη συνέχεια οι Αντόνοφ, Καράσεφ έδωσαν με τρίποντα την ευκαιρία στους Ρώσους να ξεφύγουν στο σκορ, χτίζοντας και μια διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 40-39, 57-58, 77-89.

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Πρέλτζιτς 8(1), Γκιουλέρ, Μπατούκ 5(1), Ιλιασόβα 13(1), Ερντέν 2, Τσετίν, Σαβάς 18, Γκονλούμ 17, Αρσλάν 12(2), Ασίκ 2.

Ρωσία (Καράσεφ): Καράσεφ 25(3), Σοκόλοφ 1, Βάλιεφ, Κουλάγκιν 8, Σβεντ 8, Αντόνοφ 14(3), Κχοστόφ 8(2), Ζεβροσένκο 12, Πονκρασόφ 13.