2013-09-14 00:19:21
Φωτογραφία για Γαλλία-Λετονία 102-91
Η Γαλλία νίκησε την Λετονία με 102-91 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση της στα προημιτελικά.

Η Γαλλία σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με ρυθμό και θέαμα επικράτησε της Λετονίας με 102-91 και πλέον έχει ρεκόρ 3-1 στον Ε' Όμιλο.

Οι Γάλλοι πήραν από τα πρώτα λεπτά του το προβάδισμα και παρά τις προσπάθειες των Λετονών κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο πρωταγωνιστής

Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Αλέξις Αζινσά, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους, έχοντας 7/8β. και 9/12διπ. Ο Γάλλος είχε 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κοψίματα.

Ο αριθμός της ημέρας

Η Γαλλία πέτυχε την πρώτη κατοστάρα του φετινού ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το τρίποντο του Ντιό 6:33'' πριν το τέλος του ματς ανέβασε την διαφορά και πάλι στους 11 πόντους για τους Γάλλους, βάζοντας τέλος στην αντεπίθεση της Λετονίας.

Ο αγώνας

Οι Γάλλοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Λετονούς, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά του ματς. Με αυτόν τον τρόπο το δέκατο λεπτό του αγώνα έκλεισε στο +16 για την ομάδα του Κολέ (31-15). Στην δεύτερη περίοδο, πάντως τα πράγματα δεν άλλαξαν, καθώς οι Γάλλοι διατηρώντας το προβάδισμα τους πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στους 17 πόντους (52-35).

Στην τρίτη περίοδο, οι Γάλλοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες των Λετονών να μειώσουν. Έτσι, το 30ο λεπτό βρήκε τις δύο ομάδες στο 76-65. Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα οι άμυνες πέρασαν σε... δεύτερη μοίρα με τους Γάλλους να παίρνουν τη νίκη με 102-91.

Τα δεκάλεπτα: 31-15, 52-35, 76-65, 102-91.

Γαλλία (Κολέ): Μπατούμ 19(2), Ντιό 5(1), Πάρκερ 23, Ερτέλ, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 8, Ντιαό 16, Αζινσά 25, Ζελαμπάλ 4.

Λετονία (Μπάγκατσκις): Μέγιερς 2, Μέγιερις 2, Φρεϊμάνις 11(1), Μπλουμς 6(2), Μπέρζινς, Μπέρτανς 28(4), Κούκσιτς 11(1), Σκέλε 8, Γιανιτσένοκς 3(1), Στρέλνιεκς 14(2), Μπέρζινς 4, Σέλακοβς 2.