2013-09-19 18:29:35
Φωτογραφία για ΘΕΣΕΙΣ 5-8:Σερβία-Σλοβενία 74-92
Την πρόκριση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ισπανίας το 2014, πήρε η Σλοβενία η οποία διέσυρε με σκορ 92-74 τη Σερβία. Η ομάδα του Ίβκοβιτς θα παλέψει για την πρόκριση στον αγώνα για τις θέσεις 7-8

Η Σλοβενία παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σέρβων που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν μετά την βαριά ήττα από την Ισπανία.

Έτσι, η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς ηττήθηκε με 92-74 από τη Σλοβενία και θα έχει άλλη μία ευκαιρία για να πάρει την πρόκριση στο Μουντομπάσκετ.

Από την άλλη, οι Σλοβένοι παίζοντας μέσα στο γήπεδο τους, άφησαν πίσω τους την ήττα από τη Γαλλία και πλέον θα αγωνιστούν για τις θέσεις 5-6.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Ζόραν Ντράγκιτς ντύθηκε Γκόραν και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ τους αγώνα και φυσικά της Σλοβενίας. Σε 29 λεπτά αγώνα πέτυχε 23 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 1 λάθος και έκλεψε 2 φορές την μπάλα, όντας πραγματικά εξαιρετικός.

Ο αριθμός του αγώνα

Με τόσο χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα, οι Σέρβοι ήταν λογικό να μην μπορούν να αντιδράσουν. Ευστόχησαν σε μόλις 2 από τα 18 που επιχείρησαν και ήταν απελπιστικά άστοχοι με ποσοστό που μετά βίας άγγιξε το 11%.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Το παιχνίδι έδειχνε να γυρίζει στο τελευταίο δίλεπτο του γ' δεκαλέπτου, με τους Σέρβους να μειώνουν στους 13 πόντους. Ωστόσο, ένα φάουλ και μία τεχνική ποινή έδωσε και πάλι την ευκαιρία στη Σλοβενία να "καθαρίσει" οριστικά το παιχνίδι.

Ο αγώνας

Η Σλοβενία αν και απογοητευμένη από την ήττα-αποκλεισμό από τη Γαλλία αλλά και από το μισοάδειο γήπεδο, κατάφερε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα. Προηγήθηκε με 10-6 και 17-7 σε μία προσπάθεια να κάνει στους Σέρβους, ό,τι και οι Ισπανοί. Με όπλο την επίθεση-φωτιά, τις γρήγορες επιθέσεις καθώς και τον έλεγχο των ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 30-16 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Η διαφορά εξακολούθησε να μεγαλώνει στη συνέχεια με τους Σλοβένους να έχουν τον Ζόραν Ντράγκιτς στους 16 πόντους και να ολοκληρώνουν το ημίχρονο στο +18 (35-53).

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κάπου έχασαν το νόημα κι άρχισαν να πυροβολούν ασταμάτητα. Πάντως, ούτε κι αυτό κατάφεραν να εκμεταλλευτούν οι Σέρβοι που έδειχναν δίχως διάθεση και όρεξη. Η διαφορά έπεσε στους 13 πόντους (51-64), ωστόσο μία έντονη διαμαρτυρία του Ίβκοβιτς, τον χρέωσε με τεχνική ποινή. Οι Σλοβένοι ξέφυγαν και πάλι. Το 55-71 στο 30' έγινε 63-81 τέσσερα λεπτά αργότερα και οι Σέρβοι όντας απελπιστικά άστοχοι από τα 6.75μ. υπέστησαν βαριά ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 35-53, 55-71, 74-92

Σερβία (Ίβκοβιτς): Νέντοβιτς 8(1), Κρστιτς, Μίτσιτς 7, Μπογκντάνοβιτς 11(1), Μπιέλιτσα 5, Μάρκοβιτς 4, Κάλινιτς 1, Γκάγκιτς 12, Κρστιτς 16, Άντζουσιτς, Κάτιτς 6, Στίματς 4.

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 7(1), Μπάλαζιτς 9(1), Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς 3(1), Μπλάζιτς 15(3), Νάχμπαρ 7(1), Γκ. Ντράγκιτς 15(1), Ζ. Ντράγκιτς 23(3), Βίντμαρ 3, Μπέγκιτς 10.