2013-10-28 16:13:22
Φωτογραφία για Με στόχο το απόλυτο...
Την επίδοση της σεζόν 1973/74 ξεπερνάει (προς το παρόν) Ολυμπιακός, αφού φέτος σκοράρει περισσότερο από εκείνη την περίοδο και αρκετοί αναρωτιούνται αν η ομάδα του Μίτσελ θα σπάσει αυτό το ρεκόρ.

Τα 29 γκολ σε εννιά αγώνες της Σούπερ Λίγκας έφτασε χθες ο Ολυμπιακός, με το 5-1 επί του ΟΦΗ στο «Καραϊσκάκη».

Οι σκέψεις όλων πήγαν στο… στοιχειωμένο ρεκόρ της σπουδαίας ομάδας του Γιάννη Γουλανδρή, όταν είχε σημειώσει 102 τέρματα τη σεζόν 1973/74!

Μπορεί να είναι νωρίς να κάνουμε τέτοιες προβλέψεις, όμως υπάρχει ένα αισιόδοξο στοιχείο όσον αφορά τη συγκεκριμένη κατηγορία της στατιστικής.

Πριν από 40 χρόνια, ο μέσος όρος σκοραρίσματος των Πειραιωτών ήταν 3 γκολ ανά αγώνα, ενώ είχαν πετύχει και ένα γκολ λιγότερο σε σχέση με τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Πάντως, η καλύτερη επιθετική επίδοση μέχρι και την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος είναι εκείνη το 2000/01, όταν οι Πειραιώτες είχαν σκοράρει 31 φορές και έκλεισαν τη χρονιά με 84 γκολ σε σύνολο 30 αγώνων (2,8 μέσο όρο).