2013-12-06 23:46:17
Φωτογραφία για Με την εμπειρία του ο Παναθηναϊκός πήρε τη πρόκριση
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 69-63 του Ερυθρού Αστέρα για την 8η αγωνιστική του Δ΄ομίλου και εξασφάλισε την πρόκρισή του στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας, παρότι αγχώθηκε, ενώ έχασε κατά την διάρκεια του ματς και τον Ματσιούλις μετά τον Παππά. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν πιο ζωηρός από τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του αγώνα, γεγονός που του απέφερε προβάδισμα 6 πόντων στο 3΄(0-6). Οι "πράσινοι" συνήλθαν γρήγορα και με ένα επιμέρους 10-2 πήραν κεφάλι στο σκορ (10-8 στο 6΄) που όμως δεν το κράτησαν για πολύ καθώς οι Σέρβοι ήταν εκείνοι που έφταναν πιο εύκολα στο καλάθι των αντιπάλων τους (20-21 στο 10΄). Ο Ερυθρός Αστέρας έχοντας ως αιχμή του "δόρατος" τον θηριώδη Μπόμπαν Μαριάνοβιτς έβρισκε τρόπο να δημιουργεί ρήγματα κάτω από το καλάθι του Παναθηναϊκού (26-27 στο 16΄) χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ καθώς οι νταμπλούχοι Ελλάδας είχαν σε πολή καλή μέρα τον Ραμέλ Κάρι (11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο)
. Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 37-34 έπειτα από καλάθι του Διαμαντίδη σε νεκρό χρόνο. Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πιέσει στην άμυνα και προηγήθηκε με 41-36 στο 22΄, ωστόσο η κυριαρχία του Ερυθρού Αστέρα στα ριμπάουντ ήταν ο παράγοντας που τους κρατούσε μέσα στο παιχνίδι (44-44 στο 27΄). Οι λύσεις των "πρασίνων" έρχονταν από την περιφέρεια και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με λέι απ έκανε το 52-48 του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Σέρβοι ήρθαν για να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους και αυτό φάνηκε στην τελευταία περίοδο καθώς μετά από το κάρφωμα του Μάικ Μπράμος (56-53 στο 32΄), με ένα μικρό σερί 0-6 ξαναπήραν προβάδισμα στο σκορ μετά από πολύ ώρα 56-59 στο 35΄ γεγονός που ανάγκασε τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Η ανωτερότητα και η εμπειρία του Παναθηναϊκού έκαναν την εμφάνισή τους στα τελευταία 4΄ όπου και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη-πρόκριση με 69-63, έχοντας για κορυφαίους παίκτες του, τους Ραμέλ Κάρι και Τζέιμς Γκιστ με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα. Για τον Ερυθρό Αστέρα ο Ντε Μάρκους Νέλσον είχε 16 πόντους σε 31:02. Καθοριστικοί παίκτες για την νίκη των «πρασίνων», ήταν ο Τζέιμς Γκιστ, για άλλη μια φορά, και ο Μάικ Μπράμος. Οι δύο παίκτες… έβγαζαν φωτιές από την ενέργεια και το πάθος τους στην τελευταία περίοδο και οδήγησαν τον «εξάστερο» στην πολύτιμη νίκη.