2014-01-11 22:45:03
Φωτογραφία για Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με τη φωτιά αλλά...δεν κάηκε
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε κόντρα στον Πανιώνιο με 1-0 στο γήπεδο της Λεωφόρου με τον Πράνιτς να είναι ο σκόρερ για το Τριφύλλι. «Doctor Τζέκιλ και MR Χάιντ» θύμισε ο Παναθηναϊκός στο ματς με τον Πανιώνιο. Στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασε ένα καταπληκτικό πρόσωπο, βάζοντας ένα γκολ με τον Πράνιτς και χάνοντας τουλάχιστον τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να «σφραγίζει» τη νίκη του. Κάτι που όλοι περίμεναν ότι θα γίνει στην επανάληψη… Εκεί όμως οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι ή μάλλον για να το θέσουμε καλύτερα υπνωτισμένοι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να χάσουν ένα τσουβάλι ευκαιρίες, έχοντας δύο δοκάρια, το ένα εκ των οποίων ήταν από εκτέλεση πέναλτι του Λάσνικ. Τελικά η τύχη χαμογέλασε επιτέλους στο «τριφύλλι» για ένα ματς εφέτος και πήραν τη νίκη με 1-0.Ο Γιάννης Αναστασίου ξεκαθάρισε πως δεν θέλει ο Παναθηναϊκός να νικάει λόγω τύχης, αλλά επειδή το αξίζει! «Είχαμε ένα παιχνίδι που εγώ πριν ξεκινήσει είχα τρομερή ανασφάλεια
. Η εικόνα ήταν προβληματική στο προηγούμενο ματς και δουλέψαμε πολλά πράγματα. Όπως παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο δεν θα έλεγε κανείς πως θα έχουμε πρόβλημα στο δεύτερο ημίχρονο. Βάλαμε γκολ, δεν έκανε ευκαιρίες ο Πανιώνιος. Αλλάξαμε τον Αμπέιντ, είχαμε τραυματία τον Λαγό και στο ημίχρονο Μέντεζ, Κουτρουμπής και Πράνιτς ένιωθαν βαριά τα πόδια τους. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε και είχαμε στο μυαλό μας πως θα αντιδράσουμε αν δεν πάει κάτι καλά. Νομίζω η εικόνα μας στο δεύτερο ημίχρονο αδίκησε όσα κάναμε στο πρώτο. Στην ομιλία πριν το ματς είχα τονίσει πως μετράνε οι τρεις πόντοι και όσο περνάνε τα ματς μόνο αυτά μετράνε. Είχαμε τύχη, αλλά για πρώτη φορά. Δεν θέλουμε να νικάμε με τύχη, αλλά θέλουμε να είμαστε καλοί. Δεν έχω απάντηση για τα νεκρά διαστήματα. Μπορεί να είναι ψυχολογικό, εμπειρία, αυτοσυγκέντρωση ή όλα μαζί, αλλά σίγουρα στο δεύτερο ημίχρονο ακυρώσαμε τους εαυτούς μας. Πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε»