2014-01-24 22:35:49
Φωτογραφία για Εφές-Αρμάνι Μιλάνο 61-60
Με καλάθι από την άλλη πλευρά του γηπέδου από τον Πλάνινιτς η Εφές κέρδισε με 61-60 την Αρμάνι και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο ΤΟΡ 16.

Δραματική νίκη πέτυχε η Εφές που με καλάθι του Ζόραν Πλάνινιτς από τη μία μπασκέτα στην άλλη κέρδισε με 61-60 την Αρμάνι Μιλάνο. Αυτό το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τρίποντο του Κροάτη γκαρντ ήταν σημαδιακό, καθώς εκτός από τη νίκη που έδωσε στην ομάδα του, ήταν και το 100ο προσωπικό του στην Euroleague.

Εκτός του Πλάνινιτς το συγκεκριμένο παιχνίδι θα θυμάται για πολύ καιρό και ο Κερέμ Γκονλούμ, καθώς με τα 14 ριμπάουντ που κατέβασε κατάφερε να ξεπεράσει τα 1000 στην καριέρα του στην Euroleague. Ο Τούρκος πλέον έχει 1006 ριμπάουντ. Στο γήπεδο βρέθηκε και ο προπονητής της Γαλατάσαραϊ στο ποδόσφαιρο, Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Ο αγώνας

Όντας με την πλάτη στον τοίχο η Εφές δεν είχε άλλη επιλογή από το να ξεκινήσει δυναμικά το ματς, όμως η Αρμάνι περίμενε μία τέτοια εξέλιξη και είχε προετοιμαστεί ψυχολογικά και αγωνιστικά (9-8 στο 4'). Οι Ιταλοί έψαχναν να χτυπήσουν κοντά στο καλάθι εκμεταλλευόμενοι την απουσία του Σεμίχ Ερντέν. Κάτι τέτοιο αρχικά δεν απέδωσε καρπούς, καθώς οι Τούρκοι είχαν πλάνο αντιμετώπισης, όμως δοκίμασε αρκετά τις αντοχές τους (14-17 στο 10').

Στο δεύτερο δεκάλεπτο χρειάστηκε να περάσουν περίπου 2,5 λεπτά μέχρι κάποια από τις δύο ομάδες να πετύχει πόντο. Ο Κέρτις Τζέρελς με δύο τρίποντα έδωσε συνέχεια σε ένα σερί 10-0 που έτρεξαν οι φιλοξενούμενοι από την πρώτη περίοδο (μετέτρεψαν το 14-13 που ήταν στο 8' σε 14-23 στο 12'). Ο Αμερικανός έπειτα από 5 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο είχε πετύχει και τους 8 πόντους της ομάδας του, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να κρατήσει σε απόσταση την Εφές που προσπάθησε να απαντήσει δια χειρός Γκονλούμ και Βασιλειάδη (22-25 στο 15'). Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 30-34 αφήνοντας ανοικτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν χάσει το ρυθμό τους, ενώ και ο εκνευρισμός οδηγούσε πολλές φορές σε λάθη. Οι Μιλανέζοι εκμεταλλευόμενοι την επιθετική τους πολυφωνία κατάφερναν να μένουν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ενώ οι γηπεδούχοι αναζητούσαν μία αξιόπιστη και συνεπή λύση για να απειλούν το αντίπαλο καλάθι (34-41 στο 25'). Αυτό που έψαχνε ο Βαγγέλης Αγγέλου το βρήκε στο πρόσωπο του Ντούσκο Σαβάνοβιτς, ο οποίος ηγήθηκε της προσπάθεια των Τούρκων να μειώσουν το -9 (34-43 στο 25') σε -2 (43-45 στο 30') στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου.

Ό,τι δεν κατάφερε η Εφές στα πρώτα 30 λεπτά το κατάφερε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όταν και με καλάθια των Μπαλμπάι, Μπιέλιτσα και Σαβάνοβιτς κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 49-45 (στο 32'). Ο αγώνας είχε γίνει πλέον ντέρμπι με τους γηπεδούχους να διατηρούνται μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να μπορούν να χτίσουν μία διαφορά ασφαλείας (53-50 στο 35'). Η ψυχολογία είχε πλέον αλλάξει στρατόπεδο, όμως οι Ιταλοί δεν ήταν έτοιμοι να παραδώσουν τα όπλα. Στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν στο 56-55 με τον Χάκετ, όμως, στα 27 δευτερόλεπτα να πετυχαίνει τρίποντο (56-58). Στα 14 δευτερόλεπτα ο Βασιλειάδης απέτυχε να απαντήσει από τα 6,75μ., όμως ο Γκονλούμ ήταν εκεί και με εύστοχο φόλοου ισοφάρισε σε 58-58. Με το χρονόμετρο να δείχνει ότι υπολείπονται 12 δεύτερα η Εφές επέλεξε να κάνει φάουλ πάνω στον Χάκετ, με τον Αμερικανό να ευστοχεί σε μία από τις δύο (58-59, 11'' για τέλος). Η Αρμάνι επέλεξε να μην κάνει φάουλ και δικαιώθηκε, καθώς το σουτ που έκανε ο Σαβάνοβιτς στα 5 δευτερόλεπτα δεν βρήκε στόχο. Ο Λάνγκφορντ πήγε στη γραμμή των βολών βάζοντας την πρώτη και χάνοντας τη δεύτερη. Στα 3 δευτερόλεπτα που απέμεναν ο Πλάνιντς πήρε το ριμπάουντ και από την άλλη πλευρά του γηπέδου (στο ύψος του τριπόντου) πέταξε τη μπάλα, η οποία κατέληξε στο καλάθι της Μιλάνο δίνοντας τη νίκη με 61-60 στην Εφές. Με αυτό το τρίποντο ο Κροάτης έφτασε τα 100 στην καριέρα του στην Euroleague!