2014-03-08 21:55:44
Φωτογραφία για Με φόρα από το Καραϊσκάκη ο Παναθηναϊκός σκόρπισε τον Άρη
Ερχόμενος με φόρα από την νίκη στο "Γ. Καραϊσκάκης" και με τον Μάρκους Μπεργκ σε μεγάλα κέφια ο Παναθηναϊκός σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους τον Άρη επικρατώντας με 4-1 στην Λεωφόρο και ικανοποιώντας τον κόσμο του που γέμισε το "Απόστολος Νικολαϊδης" για να τιμήσει και την "ανίκητη γενιά" του 1963-64, πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Οι πράσινοι με αυτή τη νίκη τους πήραν ένα ακόμα σημαντικό τρίποντο και θα περιμένουν αύριο την απώλεια βαθμών από πλευράς ΠΑΟΚ ή Ατρόμητου για να μειώσουν την διαφορά. Την ίδια ώρα ο Άρης παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας της Super League. Ο Παναθηναϊκός σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν ιδιαίτερα επιθετικός και μπορούσε να απειλήσει ανά πάσα στιγμή αλλά παράλληλα ήταν ευάλωτος αμυντικά με τον Άρη να κάνει αρκετές φάσεις τις οποίες όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί. Tο σκορ άνοιξε στο 26’ με το γκολ του Σουηδού, ενώ οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν στο 40’ με τον Μανιά
. Στο 45ο λεπτό, όμως, ο Κλωναρίδης τους έκοψε τα «φτερά», μιας κι έκανε το 2-1. Στο δεύτερο ημίχρονο, άλλα δύο τέρματα από τον Μπεργκ (56’ και 74’) έγραψαν το τελικό 4-1! Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Άρης έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα πιο νωρίς και πιο συγκεκριμένα στο 34’, όμως ο Τάτος που εκτέλεσε πέναλτι, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοτσόλη που τον σταμάτησε! Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε πειθαρχημένος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον Άρη, σύμφωνα με τον Γιάννη Αναστασίου. Ο Έλληνας τεχνικός των «πράσινων» μετά το τέλος της αναμέτρησης με τους Θεσσαλονικείς, σε δηλώσεις του στην κάμερα της «Nova» στάθηκε στην σωστή αντίδραση των παικτών του μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού την προηγούμενη εβδομάδα. «Ήταν σημαντικό μετά τη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας να παρουσιαστούμε σοβαροί και συγκεντρωμένοι. Νομίζω ότι σε όλο το παιχνίδι το δείξαμε», ήταν χαρακτηριστικά τα λόγια του.