2015-02-19 20:14:21
Φωτογραφία για ΑΚΟΜΑ... ΒΑΡΑΕΙ ΒΟΛΕΣ Η ΑΕΚ ΣΤΟ ΣΕΦ! ΠΗΡΕ ΤΗ ΝΙΚΗ Ο ΜΕΤΡΙΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (83-77)
Η ΑΕΚ δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, αλλά υποτάχθηκε τελικά στους ερυθρόλεκους, που νίκησαν με 83-77 και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της Basket League ύστερα από 17 παιχνίδια.

Εκπληκτικός ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ! Καθοριστικός στο φινάλε και ο Βασίλης Καββαδάς, που έβγαλε εκπληκτικές άμυνες.

Στα καθαρά αγωνιστικά Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε το ματς όπως ακριβώς ήθελε ο προπονητής του και προηγήθηκε με 7-2, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν να ανοίξει η διαφορά. Η κακή άμυνα των ερυθρόλευκων επέτρεψε στην ΑΕΚ μάλιστα να περάσει μπροστά με 19-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου λειτούργησαν καλύτερα επιθετικά, αλλά αμυντικά το πρόβλημα εξακολουθούσε να υφίσταται και έτσι οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν να μένουν κοντά στο σκορ. Λοτζέσκι, Χάντερ και Σλούκας οδήγησαν την ομάδα επιθετικά με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 40-39 υπέρ των ερυθρόλευκων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θρύλος μπήκε αποφασισμένος να μην δώσει άλλα δικαιώματα και με σερί 8-0 σε δύο λεπτά έγινε το 48-39. Η διαφορά με τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι ανέβηκε και πάλι στους εννιά (53-44) στο 25’. Η ΑΕΚ με σερί 0-13 έκανε το 53-56, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (56-56) στο 27’. Ο αρχηγός πήρε το... όπλο του και φτάνοντας τους 17 πόντους σε εκείνο το σημείο έκανε το 64-61 στο 29:30’’ με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει υπέρ του Θρύλου 64-62.

Με καλάθι του Κώστα Σλούκα έγινε το 68-65 στο 33’ με τους ερυθρόλευκους να έχουν προβάδισμα τριών πόντων. Η είσοδος του Βασίλη Καββαδά ήταν αυτή που ουσιαστικά «έσφιξε» την άμυνα του Ολυμπιακού, ο Έλληνας σέντερ «εξαφάνισε» τον Μενσά-Μπονσού από το παρκέ και με σούπερ άμυνες έδωσε στην ομάδα του την ώθηση που χρειαζόταν για να φτάσει στη νίκη με 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-39, 64-62, 83-77.

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 3 (1), Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Σπανούλης 21 (1τρ., 12ασ.), Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 10, Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 9 (3), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Ντελινινκάιτις 6 (2), Κασελάκης 3, Χέρστον 13 (1τρ., 10ριμπ.), Ουίλιαμσον 1, Σαρικόπουλος 6, Αθηναίου 12 (3), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά Μπονσού 24, Ίνγκλις 8 (1).