2015-12-20 23:42:29
Φωτογραφία για ΕΥΚΟΛΑ Η ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ *ΒΙΝΤΕΟ*
Η Άντερλεχτ πραγματοποίησε ιδανικό «ποδαρικό» στο «Γιαν Μπρέιντελ», καθώς μόλις στο 6΄προηγήθηκε με γκολ του Οκάκα.

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους φιλοξενούμενους, που διπλασίασαν τα τέρματά τους, με δράστη τον Πράετ στο 36’.

Το πρώτο μέρος κύλησε με τους «μωβ» να βρίσκονται σε θέση οδηγού, όμως στην επανάληψη η Μπριζ άσκησε πίεση και τελικά δικαιώθηκε στο 58’, με τον Ντένβιλ να μειώνει το σκορ (1-2), αναπτερώνοντας τις ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή.

Ο Ματίας Σουάρες, όμως πήρε το όπλο του και έδωσε ξανά αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα (79’ πεν.), ενώ ο Πράετ «χτύπησε» ακόμη μία φορά στις καθυστερήσεις, βάζοντας το... κερασάκι στην τούρτα της επικράτησης των «μωβ», που πλέον μοιράζονται τη δεύτερη θέση της Jupiler League με τη Μπριζ, έχοντας, ωστόσο, ένα ματς λιγότερο.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ζιγέ, Χέιλεν, Ντεσάχτ, Ατσεαμπόνγκ (68’ Ενσακαλά), Ντεφούρ (75’ Τιέλεμανς), Ντεντόνκερ, Εζεκίελ, Σουάρες (89’ Σιλά), Πρατ, Οκάκα.