2012-05-11 20:32:00
Φωτογραφία για ΤΟΝ ΚΑΤΑΠΙΕ Η ΡΩΣΣΙΚΗ ΑΡΚΟΥΔΑ... ΤΣΣΚΑ - ΠΑΟ 66-64
Στον... μικρό τελικο του final four της Κωνσταντινούπολης, ο ΠΟΑ που ηττήθηκε στον ημιτελικό από την ΤΣΣΚΑ με 66-64.

O ΠΑΟ προηγήθηκε με 32-34 στο πρώτο 10λεπτο, αλλά στο δεύτερο οι Ρώσοι βελτίωσαν την άμυνά τους, και με επιμέρους σκορ 17-5, μείωσαν στο ημίχρονο σε 32-34.

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ έμεινε κοντά στο σκορ (51-55) χάρη στον Κιριλένκο και τα πάντα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο όπου 3:30 πριν το φινάλε η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 60-59, όμως με πέντε πόντους ο ΠΑΟ έκανε το 60-64, στα 2:13. Στα 0:08 ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε δύο βολές, αλλά στην τελευταία επίθεση ο ΠΑΟ δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση από λάθος του Διαμαντίδη Οι πράσινοι θα μάθουν τον αντίπαλό τους για τον μικρό τελικό που θα διεξαχθεί την Κυριακή, στις 18.00, μετά τον δεύτερο ημιτελικό μεταξύ Ολυμπιακού και Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 32-34, 51-55, 66-64

ΤΣΣΚΑ (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 12, Λαβρίνοβιτς 2, Σισκάουσκας 5, Μέχια, Κρίστιτς 8, Κιριλένκο 17, Βορόνοφ, Βοροντσέβιτς, Σβεντ 15, Καούν 2, Χριάπα 3, Γκόρντον 2

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 11, Λόγκαν 2, Σάτο 3, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας, Ν. Καλάθης 3, Σμιθ, Καϊμακόγλου 10, Γιασικεβίτσιους 17