2016-11-18 23:55:05
Φωτογραφία για Ο Σπανούλης έχει πάρει τον αέρα του ΟΑΚΑ
Μετά από ένα ματς που δικαίωσε απόλυτα τον τίτλο του «αιώνιου» ντέρμπι, ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη, έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό με 77-79, για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Η "μαγική" ασίστ του "Kill Bill" σε συνδυασμό με το γκολ-φάουλ του Γιώργου Πρίντεζη στα 3'' πριν από τη λήξη έκριναν τον "εμφύλιο" στην Ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός μπήκε «ζεστός» στο παρκέ του ΟΑΚΑ, ξεκινώντας με ένα σερί τεσσάρων πόντων ενώ στο πέμπτο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα με 6-11. Ο Παναθηναϊκός όμως αντέδρασε και με τρίποντα των Φελντέιν και Φώτση, στο 7’ πέρασε μπροστά με 14-13 και από εκεί κι έπειτα, αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ, οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να τις βρίσκει ισόπαλες με 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τον Ντάνιελ Χάκετ να «πυροβολεί», ο Ολυμπιακός κατάφερε στο 12’ να πάρει ξανά το προβάδισμα με 23-32, τρέχοντας ένα σερί εννέα πόντων
. Με τον Γιάννη Μπουρούση στο παρκέ και τον Κρις Σίνγκλετον να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 31-37 στο 16ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» όμως είχαν έναν «καυτό» Βασίλη Σπανούλη και στο 18’ είχαν ανεβάσει την διαφορά στο +10 (37-47), με τον Φελντέιν να μειώνει σε 39-47 στο ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να μετράει μόλις ένα (!) λάθος, έναντι των πέντε των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε «στροφές» με την έναρξη της τρίτης περιόδου και κάνοντας την αντεπίθεσή του, μείωσε σε 48-51 στο 23ο λεπτό. Με τρίποντα των Φώτση και Ρίβερς, οι «πράσινοι» έκαναν το 53-55 στο 25’ και το παιχνίδι πήρε «φωτιά». Ο Αντώνης Φώτσης, μετά από φάουλ του , με 3/3 βολές έκανε το 61-61 και το «θρίλερ» συνεχίστηκε, με τον Νίκο Παππά να «γράφει» στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, το 63-61. Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με κορμιά να «πέφτουν» στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Ολυμπιακός, πιέζοντας στην άμυνα, έτρεξε ένα σερί έξι πόντων για το 63-67 στο 32’ για να απαντήσει η ομάδα του Πασκουάλ με δικό της σερί για την ισοφάριση (67-67 στο 34’). Με μπροστάρη τον Σπανούλη, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με 67-71 στο 36’ αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν με δύο μεγάλα τρίποντα του Ρίβερς για το 73-71 στο επόμενο λεπτό. Ο Αντώνης Φώτσης, επίσης με τρίποντο, έκανε το 76-72 για τον Παναθηναϊκό, με τον Σπανούλη να μειώνει με βολές σε 76-74 στο 1.50 για το τέλος, ενώ ο Πρίντεζης ισοφάρισε σε 76-76. Στα 3’’ για την λήξη, ο Πρίντεζης με καλάθι έκανε το 77-78 έπειτα από τρομερή δημιουργία του Σπανούλη, ενώ κέρδισε και το φάουλ. Η εντολή ήταν να χάσει την βολή, ο φόργουορντ του Ολυμπιακού, άθελά του, έβαλε τη βολή για το 77-79, η κατοχή πέρασε στους «πράσινους», αλλά αυτοί δεν την εκμεταλλεύτηκαν, με τον Φώτση να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.