2012-05-20 00:45:58
Φωτογραφία για Το σήκωσε η Chelsea
Η Τσέλσι κατέκτησε το Champions League για πρώτη φορά στην ιστορία της, επικρατώντας στα πέναλτι της Μπάγερν μέσα στο Μόναχο. Η κανονική διάρκεια του τελικού και η παράταση ολοκληρώθηκαν με σκορ 1-1, ενώ ήρωες για τους Άγγλους ήταν οι Ντιντιέ Ντρογκμπά και Πετρ Τσεχ. Ο Ντρογκμπά στο 88' κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 και να οδηγήσει το ματς στην παράταση, απαντώντας στο γκολ του Τόμας Μίλερ από το 83'.

Ο Ιβοριανός στο 3ο λεπτό της παράτασης έκανε πέναλτι στον Ριμπερί, αλλά ο Πετρ Τσεχ απέκρουσε την εκτέλεση του Άριεν Ρόμπεν.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Μάνουελ Νόιερ απέκρουσε την εκτέλεση του Μάτα, αλλά εν συνεχεία ο Τσεχ απέκρουσε αυτήν του Όλιτς και έκανε το ίδιο και στην 5η εκτέλεση του Σβάινσταϊγκερ, βρίσκοντας την μπάλα, η οποία εν συνεχεία χτύπησε στο δοκάρι.

Η 5η εκτέλεση της Τσέλσι ήταν του Ντρογκμπά, ο οποίος ευστόχησε και χάρισε το τρόπαιο στην Τσέλσι του Ρομπέρτο Ντι Ματέο.