2022-05-26 00:33:04
Φωτογραφία για Η Ρόμα σήκωσε το πρώτο Confenence League

Η Ρόμα κατέκτησε το πρώτο UEFA Conference League, κέρδισε τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο της με τον Ζοζέ Μουρίνιο, να κατακτά πλέον…τα πάντα! Champions League, Europa League και τώρα και Conference League! Η Ρόμα έκανε ό,τι χρειάζονταν στο ματς για να φτάσει στην κατάκτηση του τίτλου! Στο πρώτο ημίχρονο δεν άφησε τη Φέγενορντ να απειλήσει, πέτυχε γκολ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο, με την βοήθεια της τύχης κράτησε το «μηδέν» στην άμυνα! Το ματς ξεκίνησε άσχημα για τον Μουρίνιο καθώς η Φέγενορντ μπήκε καλύτερα στο πρώτο τέταρτο και στο 17’ ο Μχιταριάν αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού. Το ματς ήταν γενικότερα πολύ κακό, χωρίς ρυθμό και με πολλά λάθη κι έτσι η πρώτη υποψία φάσης ήρθε στο 24ο λεπτό. Ο Πελεγκρίνι έκανε το γύρισμα από αριστερά με το εξωτερικό αλλά ο Τζανιόλο δεν πρόλαβε να μπει στη φάση και ο Μπέιλοου μπλόκαρε και στο 32’ ήρθε το γκολ για τους "τζιαλορόσι"
. Ο Μαντσίνι έκανε το  γέμισμα από δεξιά, η μπάλα πέρασε πάνω από τον Τράουνερ και ο Τζανιόλο κατέβασε ιδανικά με το στήθος και πλάσαρε υπέροχα τον Μπέιλοου για το 1-0. Στο 41’ ο Κιοκτσού έπιασε το μακρινό σουτ και ο Πατρίσιο μπλόκαρε δύσκολα με διπλή προσπάθεια και στο 45+1’ ο Μαλάτσια σέντραρε από αριστερά, ο Πατρίσιο και ο Ιμπάνιεθ συγκρούστηκαν αλλά η μπάλα δεν κατέληξε σε πόδια παικτών της ολλανδικής ομάδας. Η Φέγενορντ μπήκε πάρα πολύ δυνατά στην επανάληψη και στο 47’ ο Σινιστέρα σέντραρε από δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Μαντσίνι και κατέληξε στα δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Τιλ έκανε το σουτ από το πέναλτι και είδε τον Πατρίσιο να σώζει εντυπωσιακά. Μάλιστα στο 50’ ο Μαλάτσια έπιασε απίθανο σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Πατρίσιο πραγματοποίησε φανταστική επέμβαση κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και από το κόρνερ, ο Xεϊρτράουντα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Ντέσερς δεν πρόλαβε για λίγο να βάλει την προβολή. Στο 59’ το σουτ του Κιοκτσού σταμάτησε στα σώματα ενώ στο επόμενο λεπτό ο Σμόλινγκ γλίστρησε και ο Ντέσερς έκλεψε και βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Ιμπάνιεθ έσωσε με αυτοθυσία. Μάλιστα στο 62’ ο Κάρσντορπ έκανε το λάθος, ο Μαλάτσια έκλεψε και σέντραρε από αριστερά και ο Νέλσον πλάσαρε από το πέναλτι αλλά η μπάλα κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Στο 73’ ο Βερετού έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά  ο Μπέιλοου του είπε όχι εντυπωσιακά και στο 86’ ο Βερετού σέντραρε από αριστερά και ο Πελεγκρίνι γύρισε και σούταρε στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο Μπέιλοου του είπε όχι. Στο 90+2’ μετά από γέμισμα ο Ντέσερς πήρε την κεφαλιά αλλά ο Λινσεν έπιασε αέρα εξ επαφής