2017-02-01 23:00:10
Φωτογραφία για Καταιγίδα η ΑΕΚ και διαπιστευτήρια Αραούχο
Στους «8» του κυπέλλου Ελλάδος με «σφραγίδα» Αραούχο είναι η ΑΕΚ, η οποία διέσυρε τον Λεβαδειακό με 6-0 στον επαναληπτικό του ΟΑΚΑ (δύο γκολ στο ντεμπούτο του ο Αραούχο, από ένα οι Μπακασέτας, Βάργκας, Κολοβέτσιος και Γαλανόπουλος) και με συνολικό σκορ 7-0, βλέπει πλέον τον Πλατανιά, για μία θέση στα ημιτελικά. Ο Αραούχο, στο ντεμπούτο του και με μόλις δυο κανονικές προπονήσεις, πέτυχε δύο γκολ (σε τρεις τελικές), έδωσε μία «γεύση» από το τι θα ακολουθήσει και πρόλαβε σε 80 λεπτά να γίνει σύνθημα στα χείλη των οπαδών της Ένωσης που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Ωστόσο,  ο Αργεντινός δεν ήταν μοναδικός πρωταγωνιστής στο ματς. Όλοι ξεχώρισαν, αλλά δίπλα του στάθηκε επάξια και ο Βάργκας, ίσως στην πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση του με τη φανέλα της ΑΕΚ. Ο Βενεζουελάνος πέτυχε ένα γκολ, σέρβιρε άλλα τρία και η γενικότερη εικόνα του στο ματς έφερε μεγάλη αισιοδοξία για το μέλλον. Από εκεί και πέρα, η Ένωση κράτησε το μηδέν για τέταρτο σερί ματς, έβγαλε ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια στο παιχνίδι της και έπαιξε φουλ επιθετικά. Στοιχεία που είχαν λείψει από την φετινή ομάδα. Η ΑΕΚ έχει ποιότητα, βρίσκει ρυθμό και οι οι ποδοσφαιριστές καλούνται να βγάζουν το ίδιο πρόσωπο, όπως ζητάει και ο Χιμένεθ, σε κάθε παιχνίδι και να αντιστρέψουν την κατάσταση της φετινής περιόδου, η οποία στο πρώτο της μισό ήταν απογοητευτική. Με κάτω το κεφάλι, πολλή δουλειά και προσπάθεια ανάλογη της αποψινής, η ΑΕΚ μπορεί να… σώσει ό,τι μπορεί τη φετινή περίοδο.