2013-05-24 01:35:01
Φωτογραφία για Φουλ για τη πρόκριση! (75-66)
Δε θα μπορούσε να χάσει ο ΑΡΗΣ στη πρώτη του εμφάνιση στο «Nick Galis Hall» επικρατώντας του Πανιωνίου με 75-66,

ισοφαρίζοντας παράλληλα σε 1-1 τη σειρά των μεταξύ τους αγώνων.

Οι «κίτρινοι» έδειξαν από νωρίς ποιός θα ήταν αφεντικό στην αναμέτρηση και με όπλο την πολύ καλή άμυνα βρέθηκαν με το τέλος της πρώτης περιόδου σε διψήφιο αριθμό διαφοράς (24-13).

Ο Πανιώνιος στη δεύτερη περίοδο φάνηκε πιο ψύχραιμος, άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά με αποτέλεσμα να πλησιάσει στον πόντο με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ανέκαμψε και διατηρούσε μια μικρή διαφορά μεταξύ 5-7 πόντων (43-38, 25′) και (47-41, 28′) ενώ στο φινάλε της περιόδου οι «κίτρινοι» έφτασαν στο +9 (54-45) βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο ο ΑΡΗΣ δεν έδειξε τάσεις αυτοκτονίας κρατώντας σταθερά το προβάδισμα και έτσι πανηγύρησε μια πεντακάθαρη και δίκαιη νίκη στέλνοντας τις δύο ομάδες στο τρίτο και καθοριστικό παιχνίδι (Σάββατο 25/5, 19:30) που θα κρίνει και τη πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 33-32, 54-45, 75-66

ΑΡΗΣ (Αγγέλου) : Πάσαλιτς 10, Χαντ 2, Πελεκάνος 13, Τσιάρας 10, Ασιμακόπουλος 2, Καραποστόλου 4, Χαρίσης 11, Μούρτος 8, Βεργίνης 15

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος) : Μπόγρης 8, Πέιν 6, Αθηναίου 5, Κις 5, Μίλμπουρν 3, Μπατής 14, Γιάνκοβιτς 14, Καβαδάς 3, Παππάς 8