2016-07-03 01:12:24
Φωτογραφία για Ο Νόιερ έδωσε την πρόκριση στους Γερμανούς
Η Γερμανία επιβλήθηκε της Ιταλίας στα πέναλτι στον προημιτελικό της Μπορντό και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro της Γαλλίας. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-1, το οποίο δεν άλλαξε ούτε στην ημίωρη παράταση που ακολούθησε. Το παιχνίδι ήταν κάκιστο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να καταστρέφουν η μία το παιχνίδι της άλλης. Στο δεύτερο μέρος, οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ με τον Οζίλ, φέρνοντας τον προημιτελικό στα μέτρα τους, αλλά οι Ιταλοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν από το σημείο του πέναλτι, οδηγώντας το ματς στην παράταση.

Στο 77’, πολύ σωστά, ο Κασάι σφύριξε πέναλτι μετά από χέρι του Μπόατενγκ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπονούτσι, ο οποίος, στο επόμενο λεπτό, ισοφάρισε για τη «σκουάντρα ατζούρα» (1-1). Στην παράταση η εικόνα ήταν η ίδια και μετά από ελάχιστες φάσεις, οδηγηθήκαμε στα πέναλτι, κάτι που φαινόταν να το θέλουν πιο πολύ οι Ιταλοί. Οι Γερμανοί ωστόσο ήταν ψυχραιμότεροι, παίρνοντας την πρόκριση. Στην ψυχοφθόρο διαδικασία, τα περισσότερα χτυπήματα ήταν άστοχα. Μετά τα πέντε προβλεπόμενα το σκορ ήταν 2-2 (!), με αποτέλεσμα να πάμε στον «ξαφνικό θάνατο». Εκεί, ψυχραιμότεροι ήταν οι Γερμανοί και με συνολικό σκορ 6-5 στα πέναλτι, προκρίθηκαν στα ημιτελικά. Δύο εκτελέσεις έπιασε ο Μάνουελ Νόιερ, το τελευταίο του Νταρμιάν, πριν ο Χέκτορ εκτελέσει τον Μπουφόν. Οι Γερμανοί έχουν να ηττηθούν σε πέναλτι από τον τελικό του Euro του 1976, όταν έγραψε ιστορία ο Πανένκα.