2017-02-12 16:00:19
Φωτογραφία για Κόκκινο πανί ο Μανιάτης στη Τρίπολη
Ο Γιάννης Μανιάτης πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα του Ατρομήτου κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού αποδοκιμάστηκε έντονα από τους φίλους των Αρκάδων. Οι φίλοι του Αστέρα Τρίπολης δεν ξεχνούν το χέρι του Μανιάτη στον τελικό του 2013 κόντρα στον Ολυμπιακό. Ο μέσος του Ατρομήτου είχε κάνει τον...τερματοφύλακα, πάνω στην γραμμή, στην φάση του 69ου λεπτού, στην κεφαλιά του Σανκαρέ, ενώ το σκορ ήταν στο 1-1(video). Ο Μανιάτης πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα στο 75' και με την είσοδό του αποδοκιμάστηκε έντονα.

Για τους φίλους του Αστέρα Τρίπολης, ακόμα και μετά από τόσα χρόνια, παραμένει «κόκκινο πανί». Ο έμπειρος άσος όμως δεν πτοήθηκε από τις αποδοκιμασίες. Μπήκε στο γήπεδο και με το "καλημέρα" έδειξε τα ηγετικά του προσόντα. Ενθάρρυνε συνεχώς του συμπαίκτες του, τους έδινε οδηγίες και βοήθησε αρκετά στην άμυνα στα τελευταία λεπτά του αγώνα έτσι ώστε ο Ατρόμητος να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα και να πάρει τη νίκη.