2018-10-05 00:19:32
Φωτογραφία για Πάρτι πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ στη Λευκορωσία
Ένας Λεό Ζαμπά βγαλμένος από τα πιο τρελά όνειρα, οδήγησε τον ΠΑΟΚ σε επιβλητική νίκη με 1-4 επί της Μπάτε Μπόρισοφ στη Λευκορωσία, βάζοντας γερές βάσεις για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Ο Βραζιλιάνος με δυο γκολ και δυο ασίστ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής σε ένα ματς που κρίθηκε μόλις στο 17′, όταν το σκορ ήταν ήδη 0-3.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια κεφαλιά του Τουόμινεν που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα, αλλά από εκεί και πέρα ο μόνος που υπήρχε στο γήπεδο ήταν ο ΠΑΟΚ. Οι παίκτες του Λουτσέσκου για ένα 20λεπτο έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ σε διάστημα 11 λεπτών! Η αρχή εγινε στο 6′ όταν ο Ζαμπά βρήκε με σέντρα τον Πρίγιοβιτς και ο τελευταίος με γυριστή κεφαλιά έκανε το 0-1. Ο Βραζιλιάνος από δημιουργός, έγινε σκόρερ στις δυο επόμενες περιπτώσεις. Στο 11′, μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ, έκανε το 0-2 και στο 17′, μετά από κάθετη πάσα του Μαουρίσιο, πλάσαρε σωστά για το 0-3
. Όπως ήταν λογικό, ο Δικέφαλος είχε τον απόλυτο έλεγχο, κάτι που φάνηκε και από τα μεγάλα ποσοστά του σε κατοχή μπάλας και πάσες. Αφού έχασαν 1-2 ευκαιρίες ακόμα, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν ρυθμό και απλά άλλαζαν σωστά την μπάλα, με τους αντιπάλους τους να έχουν ρόλο παρατηρητή, χωρίς να μπορέσουν να δημιουργήσουν καμιά ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο πάντως έδειξαν περισσότερη ζωντάνια και μάλιστα κατάφεραν να μειώσουν το σκορ στο 61′, έστω και με δόση τύχης. Μετά από σέντρα από τα αριστερά, ο Σάβις έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο Κρέσπο αλλάζοντας πορεία και τελικά κατέληξε στα δίχτυα για το 1-3 (μάλιστα η UEFA χρέωσε το τέρμα ως αυτογκόλ του Κρέσπο). Οι Λευκορώσοι πήραν ψυχολογία και έψαξαν για ένα ακόμα γκολ, αλλά ο Πρίγιοβιτς ήταν αυτός που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 68′ με γυριστό σουτ που κατέληξε κόρνερ. Τελικά, ήρθε ένα ακόμα γκολ για τον Δικέφαλο για να τελειώσει οριστικά το ματς. Μετά από ωραία προσπάθεια του Ζαμπά και ασίστ στον Πέλκα, ο Έλληνας μέσος με πλασέ έκανε το 1-4 στο 73′. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν απλά μια τυπική διαδικασία, με τους Ακπόμ και Βιεϊρίνια να περνούν στο γήπεδο για να φρεσκάρουν την ομάδα. Ο Μπίσεσβαρ είχε δοκάρι σε ωραίο σουτ στο 89′, έτσι το 1-4 παρέμεινε…