2020-11-08 18:53:46
Φωτογραφία για Ο Ολυμπιακός πέρασε...σβηστός από τη Κρήτη

Το... καθήκον του έκανε ο Ολυμπιακός στο Ηράκλειο καθαρίζοντας τον ΟΦΗ με 0-2 και παίρνοντας ένα πολύτιμο τρίποντο για τη συνέχεια των υποχρεώσεών του στην Super League. Οι ερυθρόλευκοι δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και σε συνδυασμό με τον εξαιρετικά χαμηλής δυναμικότητας αντίπαλο και τον άθλιο αγωνιστικό χώρο, έφτασαν... σβηστοί στη νίκη, σκοράροντας και τα δυο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο με Χασάν στο 53' και τον Μασούρα στο 80'.  Δύο λεπτά πριν την συμπλήρωση του μισαώρου έγινε η φάση που έβαλε… φωτιά στο "Θ. Βαρδινογιάννης" στο πρώτο ημίχρονο. Συγκεκριμένα, στο 28ο λεπτό, ο Κοροβέσης έκανε τη σέντρα, ο Γιάννου βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Χολέμπας και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ωστόσο, έπειτα από έξι λεπτά και με την συμβολή του VAR, ο διαιτητής υπέδειξε οφσάιντ στον ομογενή φορ των Κρητικών. Καλύτερος ο Ολυμπιακός από τους γηπεδούχους, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με δυο δοκάρια στο παιχνίδι με τον Γιάννου στο 13' για τον ΟΦΗ και τον Μπρούμα στο 42' για τον Ολυμπακό στο πρώτο μισό του αγώνα και αρκετά καλό ρυθμό
. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να βρουν τους διαδρόμους για να απειλήσουν την εστία του Σα, αλλά στο 70’ ο Σισέ έδιωξε προ του Στάρτζεον, ο οποίος είχε… οπλίσει, απομακρύνοντας τον κίνδυνο. Πάντως, οι Πειραιώτες σκόραραν και στο 86’ με τον Καμαρά, όμως, το τέρμα του Αφρικανού μέσου ακυρώθηκε ως οφσάιντ, έπειτα από μία φάση που χρειάστηκε περίπου πέντε λεπτά για να αποφασιστεί από το VAR πως υπήρχε παράβαση. Στα τελευταία λεπτά δεν υπήρξε κάποια αλλαγή και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το πρώτο του διπλό στη φετινή σεζόν.