2020-12-20 22:15:09
Φωτογραφία για Ζωντανός στο κυνήγι του Ολυμπιακού

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού στην Τούμπα και πήρε τελικά τη σημαντική νίκη με 2-1, κλείνοντας έτσι τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2020.  Πρωταγωνιστής του Δικεφάλου ο Σφιντέρσκι με ένα γκολ και μία ασίστ. Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Οι πράσινοι παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους και με προβλήματα της τελευταίας στιγμής. Πλήρωσαν την ατολμία τους, αφού έδωσαν χώρους στον δικέφαλο του βορρά και με εξαίρεση το γκολ, έγιναν απειλητικοί μόνο στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς πιέζοντας ψηλά, με αποτέλεσμα να δημιουργεί προβλήματα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν κατάφερε να βγαίνει μπροστά. Ωστόσο, στο 11′ οι Θεσσαλονικείς βρήκαν γκολ. Έπειτα από σέντρα του Γιαννούλη, ο Σβιντέρσκι με κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η απάντηση του τριφυλλιού ήταν άμεση, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αϊτόρ πλάσαρε σωστά για το 1-1. Οι γηπεδούχοι βρήκαν δυο ευκαιρίες με τον Σφιντέρσκι, όμως ο Ξενόπουλος είπε “όχι” στον επιθετικό του ΠΑΟΚ. Το ημίχρονο έληξε με το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο. Στην επανάληψη, το τριφύλλι έβγαζε ανταγωνιστικότητα, αλλά δεν έβγαινε μπροστά να διεκδικήσει το γκολ. Ο ΠΑΟΚ έκανε κάποιες καλές φάσεις, όχι όμως κάτι το… τρομερό. Εν τέλει, έπειτα από κόρνερ και… βόλεϊ μέσα στην περιοχή της ομάδας, ο Ινγκασον με κεφαλιά στο 65′ “έγραψε” το 2-1 πολύ εύκολα.