2021-03-23 21:00:08
Φωτογραφία για Απορημένος ο Τάνκοβιτς από την συμπεριφορά του Χιμένεθ

Ένα ερώτημα που επικρατούσε μετά το τέλος του αγώνα της Τούμπας και της ήττας της ΑΕΚ από τον ΠΑΟΚ, ήταν για ποιο λόγο δεν χρησιμοποιήθηκε ο Μουαμέρ Τάνκοβιτς, από τον Μανόλο Χιμένεθ, προτιμώντας τον νεαρό Μιχάλη Κοσίδη, που πραγματοποίησε και το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα. Μια αλλαγή που έγινε σε ένα σημείο που η ΑΕΚ είχε μπροστά της 15 λεπτά ποδοσφαίρου, μαζί με τις καθυστερήσεις και έψαχνε τρόπο να τρυπήσει την άμυνα του ΠΑΟΚ για να βρει ένα δεύτερο γκολ για το 2-2. Ο Ισπανός τεχνικός, παρότι είχε σηκώσει σχεδόν από το 65ο λεπτό του αγώνα για προθέρμανση τον Τάνκοβιτς και τον ετοίμαζε να μπει, τελικά τον… έκαψε στο ζέσταμα, αφήνοντας τον μέχρι το τέλος του αγώνα στον πάγκο, προτιμώντας τον Κοσίδη. Ο Σουηδός εξτρέμ, με απορία στο πρόσωπο του, αλλά και εκνευρισμένος για το συγκεκριμένη κίνηση, δεν είπε τίποτα, παρά μόνο έβγαλε το φανελάκι που φορούσε και συνέχισε να βλέπει το ματς απ’ τις κερκίδες της Τούμπας
. Από εκεί και έπειτα, ο Τάνκοβιτς φαίνεται ιδιαίτερα απογοητευμένος, αλλά και απορημένος για ποιο λόγο δεν βρίσκεται στα πλάνα του προπονητή, ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται με τις κινήσεις που γίνονται. Πιθανόν, να θελήσει να έχει μια συνάντηση με τον Ισπανό τεχνικό, για να διαπιστώσει, αν όντως υπάρχει κάποιο θέμα μαζί του και αν υπολογίζεται κανονικά. Από την στιγμή μάλιστα, που ο παίκτης έκανε αγώνα δρόμου για να αποθεραπευτεί από την ελαφριά θλάση που τον ταλαιπώρησε, ώστε να συμπεριληφθεί στα πλάνα του για το ματς με τον ΠΑΟΚ και τελικά δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε… λεπτό.

Πηγή: aek1924.gr