2021-08-27 00:06:42
Φωτογραφία για Χαλαρά ο Ολυμπιακός στους ομίλους του Europa League

Το έκανε το καθήκον του ο Ολυμπιακός. Δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά πήρε την πρόκριση. Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 2-2 με τη Σλόβαν Μπρατισλάβας. Ο Ελ Αραμπί στο 33’ με καταπληκτική κεφαλιά και ο Ονιεκουρού με υπέροχο πλασέ στο 54’ σκόραραν για τον Ολυμπιακό. Ισοφάρισε δις η Σλόβαν με Χεντί (41’) και Γκριν (64’) που έπαιζε από το 26’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ντε Μάρκο. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο. Δεν είχε καλό ρυθμό στο παιχνίδι του. Προσπάθησε να πιέσει ψηλά, αλλά δε ήταν στα καλύτερά του. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν στο 31’ με το σουτ του Βαλμπουενά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Νωρίτερα, στο 14’, η Σλόβαν είχε δοκάρι με τον Χεντί, ο οποίος πέρασε τον Σισέ, πλάσαρε, αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο. Στο 26’ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ντε Μάρκο, ο οποίος έκανε πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Μαντί Καμαρά
. Ο μέσος του Ολυμπιακού έγινε αναγκαστική αλλαγή λίγο αργότερα. Ο Ολυμπιακός, παρά το γεγονός πως δεν ήταν στα καλύτερά του, βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Και το έκανε χάρη στην ποιότητα των ποδοσφαιριστών του. Ο Βαλμπουενά σέντραρε στο πρώτο δοκάρι, ο Ελ Αραμπί έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 0-1 με υπέροχο τρόπο στο 33’. Μεγάλο γκολ από τον Μαροκινό φορ. Η Σλόβαν βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 41’ με τον Χεντί να σκοράρει από κοντά σε κενή εστία μετά από παράλληλη μπαλιά και κακή αντίδραση της ερυθρόλευκης άμυνας. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός μπήκε με γκολ. Συγκεκριμένα, στο 54’ ο Ονιεκουρού σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα του Ολυμπιακού, πλασάροντας υπέροχα για το 1-2. Βέβαια, όλα ξεκίνησαν από τη σκέψη και την υπέροχη γρήγορη εκτέλεση του φάουλ από τον Μπουχαλάκη. Ακολούθησαν άλλες τρεις μεγάλες ευκαιρίες για τον Ολυμπιακό, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 55’ ο Ονιεκουρού πλάσαρε, αλλά αστόχησε για λίγο. Στο 59’ ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε θέση τετ α τετ από κάθετη του Βαλμπουενά, αλλά πλάσαρε πάνω στον Τσόβαν, ενώ στο ίδιο λεπτό και μερικά δευτερόλεπτα αργότερα, ο Εμβιλά έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά αστόχησε. Στο 60’ ήρθε η ώρα να ντεμπουτάρει ο Ρόνι Λόπες, ωστόσο στο 62’ μία κακή αντίδραση σε μία στατική φάση, έφερε το 2-2 . Στο 66’ ο Ρόνι Λόπες σούταρε, αλλά η μπάλα δεν είχε δύναμη και μπλόκαρε ο Τσόβαν. Στο 69’ το μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 80’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Ρόνι Λόπες: Έκανε την ντρίμπλα, αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει και κόπηκε την τελευταία στιγμή. Στο 84’ ο Βρουσάι είχε ωραία σκέψη με το πλασέ, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.