2022-01-09 17:00:03
Φωτογραφία για Σε αυτούς του παίκτες στηρίζεται ο Γιαννίκης

Από τις 17 Οκτωβρίου όταν και ο Αργύρης Γιαννίκης κάθισε για πρώτη φορά στον πάγκο της ΑΕΚ σε αγώνα πρωταθλήματος (κόντρα στον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ κερδίζοντας 3-0), έχουν περάσει σχεδόν τρείς μήνες. Μέσα σε αυτό το διάστημα η ΑΕΚ με τον Γιαννίκη στον πάγκο της έχει δώσει συνολικά 13 ματς. Τα 11 αφορούν το πρωτάθλημα και τα δυο το Κύπελλο. Μέσα σε αυτά τα 13 παιχνίδια έχουμε δει πολλούς παίκτες,

με τον προπονητή να δοκιμάζει, αλλά και να καταλήγει σε αρκετά πράγματα, στα οποία και στηρίζεται. Με βάση τα λεπτά συμμετοχής, αυτό το διάστημα με τον Γιαννίκη στον πάγκο, είναι σαφές πως υπάρχουν παίκτες στους οποίους ο προπονητής στηρίζεται περισσότερο. Στο τέρμα για παράδειγμα, μέχρι να κάνει την επέμβαση στο γόνατο, είναι ο Στάνκοβιτς. Στην άμυνα ο Βράνιες αποτελεί την "κολώνα" του προπονητή συνολικά, έχοντας τα περισσότερα λεπτά συμμετοχής από κάθε άλλον παίκτη, όπως και ο Μοχαμάντι. Στο κέντρο οι Σιμόες, Σιμάνσκι, Μάνταλος, Τσούμπερ είναι η βάση του προπονητή και ο σταθερός κορμός. Υπάρχει από εκεί και πέρα ο Αραούχο που έχει προβάδισμα, βάσει αγωνιστικών λεπτών και έρχονται οι υπόλοιποι να μπαίνουν στη χρησιμότητα του να μοιράζει χρόνο και όλοι να είναι χρήσιμοι.

Πηγή: aek365.org