2022-02-17 21:44:30
Φωτογραφία για Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στη Δανία

Στη Δανία ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα αμυντικά του  κενά και γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Μίντιλαντ η οποία απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης εν όψει της ρεβάνς. Hπρώτη αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 9' όταν ο Σίντκλέϊ έκανε ωραία κίνηση από αριστερά και σούταρε χωρίς να βρει στόχο. Στο 16' ο Μιτρίτσα έστρωσε στον Ζίβκοβιτς που πλάσαρε και ο Όλαφσον έδιωξε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε το γκολ για τη Μίντιλαντ. Ο Εβάντερ βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Άντερσον ο οποίος κατέβασε ωραία και πλάσαρε από πλάγια θέση τον Πασχαλάκη. Ήταν μια φάση στην οποία η άμυνα του ΠΑΟΚ πιάστηκε κοιμώμενη. H ομάδα του Λουτσέσκου απείλησε στο 44' με κεφαλιά του Τσιγγάρα που έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Νωρίς στο δεύτερο μέρος (48) ο Εβάντερ βρέθηκε απέναντι από τον Πασχαλάκη αλλά κόπηκε. Στο 50' ο Ίσακσεν έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να διώχνει δύσκολα. Οκτώ λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απείλησαν με κεφαλιά του Ζουνίνιο. Από εκεί και πέρα το ματς έγινε κακό με τον ΠΑΟΚ να έχει μια φλύαρη υπεροχή και τη Μίντιλαντ να είναι πιο προσεκτική. Στο 90' οι Δανοί άγγιξαν το 2-0 όταν ο Τσάρλες με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών.