2022-02-20 19:43:14
Φωτογραφία για Ο Ολυμπιακός επέστρεψε

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό, επικρατώντας με σκορ 81-73 επί του Παναθηναϊκού και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος για 10η φορά στην ιστορία του. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρέθηκαν να κυνηγούν τον αντίπαλό τους, έμειναν πίσω ακόμα και 12 πόντους, όμως έκαναν μια απίστευτη ανατροπή με επί μέρους σκορ 6-21 στο τέλος και πήραν δίκαια την κούπα, στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο αιωνίων σε τελικό μετά από 9 χρόνια. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, απέναντι στο νευρικό Ολυμπιακό και ξέφυγε με 7-0 στο 3ο λεπτό. Οι πράσινοι κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα πατώντας στο ζωγραφιστό, ενώ οι αντίπαλοι τους, που ήταν άστοχοι αρχικά από την περιφέρεια, βρήκαν στη συνέχεια τρία τρίποντα με Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ, για το προσπέρασμα (9-10) στο 5ο λεπτό. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν στο καλό ξεκίνημα του τριφυλλιού και είχαν ισορροπημένες επιθέσεις μέσα από σωστές γωνίες πάσας
. Προηγήθηκαν 15-19 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, στο οποίο ήταν ιδιαίτερη η ένταση πάνω στο παρκέ και ολοκληρώθηκε με σκορ 17-21. Στη συνέχεια το… σκάκι των προπονητών, έφερε το χαμήλωμα της πράσινης πεντάδας, στο οποίο ο Μπαρτζώκας ακολούθησε, με τον Ζαν Σαρλ σε θέση σέντερ. Ο Νέντοβιτς τους ταλαιπωρούσε, ωστόσο οι Πειραιώτες, με τον Βεζένκοφ να βρίσκεται παντού στην άμυνα, κράτησαν το προβάδισμα (24-27) στο 14ο λεπτό. Ο ρυθμός ήταν κακός, αναμενόμενο για ένα τελικό. Από την μια πλευρά ο Νέντοβιτς (19 πόντους σε 17 λεπτά) μόνος του και από την άλλη ο Σλούκας, που οργάνωνε με μαεστρία, έφεραν το 37-37 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός πατούσε καλύτερα στο παρκέ, έπαιζε με αυτοπεποίθηση και προηγήθηκε 45-39 με τη λήξη του πρώτου μέρους. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύονταν αφάνταστα να φτάσουν κάτω από το καλάθι και ήταν δεδομένο ότι τα τρίποντα δεν θα τους έφταναν. Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, το τριφύλλι συνέχισε να ελέγχει τα ριμπάουντ, είχε υπομονή στο μπροστινό μέρος του παρκέ και αύξησε το προβάδισμά του (59-47) στο 25ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός είχε πολύ κακές αμυντικές αντιδράσεις, οι παίκτες του χάνονταν στις περιστροφές και στην επίθεση αργούσαν χαρακτηριστικά, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις δυσκολεύονταν ακόμα και να ντριμπλάρουν. Οι πράσινοι έπαιζαν με σιγουριά και είχαν ανεβασμένη ψυχολογία, με αποτέλεσμα να κρατήσουν το προβάδισμα μπαίνοντας στην τελική ευθεία (67-58). Είχαν ξεκάθαρα το μομέντουμ του παιχνιδιού με το μέρος τους, όσο για τους Πειραιώτες, ήταν αναγκαία συνθήκη να βελτιώσουν τους αμυντικούς τους δείκτες εφόσον ήθελαν να έχουν καλύτερη τύχη. Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν με περισσότερη υπομονή στο τελευταίο δεκάλεπτο, τούς βοήθησε η ενέργεια του ΜακΚίσικ και η επιθετικότητα του Ντόρσεϊ και με σερί 0-15, προσπέρασαν 67-73 στο 37ο λεπτό. Η παρουσία τριών κοντών στην πεντάδα για τον Γιώργο Μπαρτζώκα, ήταν το κλειδί για την επιστροφή της ομάδας του και ο ρόλος του Γουόκαπ, καταλυτικός για τη σχεδόν οκτάλεπτη επιθετική ανομβρία του Παναθηναϊκού. Οι πρώτοι πόντοι του τριφυλλιού μπήκαν στα 2’.32’ με βολές του Γουάιτ (69-73). Οι ψυχωμένοι Πειραιώτες, συνέχιζαν να δίνουν τα πάντα στην άμυνα, η ομάδα του Πρίφτη δεν είχε κάτι άλλο να εμφανίσει στο παρκέ και το κύπελλο κατηφόρισε στον Πειραιά. Το τελικό 81-73 ήταν απόλυτα δίκαιο, αφού το σύνολο του Μπαρτζώκα επικράτησε με 6-23 στην τελευταία περίοδο. Οι ερυθρόλευκοι επιστρέφουν στους τίτλους ύστερα από έξι χρόνια νικώντας το τριφύλλι για δεύτερη συνεχόμενη φορά φέτος και αποδεικνύουν ότι είναι φτιαγμένοι για μεγάλα πράγματα στην Ελλάδα και την Ευρώπη.