2022-02-20 20:45:06
Φωτογραφία για Απέδρασε από τον Βόλο με Βαλμπουενά

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην έπιασε ξανά καλή απόδοση, πήρε όμως το ζητούμενο που ήταν η νίκη και με δράστη τον Ματιέ Βαλμπουενά στο 81' έφτασε στο διπλό που ισούται με ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου. Παρά την κατοχή της μπάλας από τον Ολυμπιακό στο πρώτο μέρος, οι ερυθρόλευκοι δεν... κυριάρχισαν. Ο Βόλος έγινε επικίνδυνος με τον Φαν Βέερτ

αλλά ο Μανούχος έδωσε επιθετικό φαουλ στον Μπα. Επίσης ο Βόλος είχε μία άστοχη κεφαλιά του Ρομέρο στο 17' και στο 21' ο Ολλανδός επιθετικός έκανε... τσαφ μπροστά από την εστία χάνοντας μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Τρία λεπτά μετά ο Βατσλίκ του... πήρε την μπουκιά μέσα από το στομά κρατώντας το 0-0. Ο Ολυμπιακός "εμφανίστηκε" στην περιοχή του Βόλου στο 27'. Οι Πειραιώτες έκλειψαν την μπάλα έξω από την περιοχή, ο Αγκιμπού Καμαρά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν με πλασέ και στη συνέχεια ο Μασούρας αστόχησε με κενή την εστία
. Ο Βόλος στο πρώτο ημίχρονο έχει να διαμαρτύρεται και για ένα μαρκάρισμα του Σισέ στον Νίνη μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού με Μανούχο και VAR να... μην βλέπουν την παράβαση. O Bόλος βγήκε πολύ φοβισμένος στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός τον έκλεισε στο μισό γήπεδο και έψαχνε το γκολ. Το σουτ του Ελ Αραμπί στο 58' βρήκε σε ετοιμότητα τον Κλέιμαν. Ο Ολυμπιακός πάντως δεν έχασε τις μεγάλες ευκαιρίες, αλλά στο 81' βρήκε τελικά το γκολ της νίκης. Ο Τικίνιο με τον Ελ Αραμπί και τον Βαλμπουενά άλλαξαν την μπάλα και ο Γάλλος την έστειλε στα δίχτυα του Κλέιμαν για το 0-1. Ο Βόλος παίζοντας με όλους τους παίκτες πίσω από την μπάλα στο β' μέρος και με τον Μπράτσο να βάζει... αμυντικούς αλλαγή στο ματς δεν αντέδρασε. Ο Φαν Βέερτ στο 87' έχασε την τρίτη ευκαιρία μέσα από τη μικρή περιοχή στο ματς και ο Ολυμπιακός έφυγε με το διπλό από το Πανθεσσαλικό.