2022-02-27 19:28:42
Φωτογραφία για Παλικάρι ο Ιωνικός πήρε χρυσό βαθμό στη Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε κούραση από την προσπάθεια της Πέμπτης κόντρα στη Μίντιλαντ κι έμεινε στο 1-1 με τον Ιωνικό στην Τούμπα, αποτέλεσμα που μπορεί να τον φέρει στο -13 από τον Ολυμπιακό. Συγκινητικές στιγμές στο γκολ του Λένις, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν με ουκρανική σημαία και το γήπεδο να χειροκροτεί. Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς και πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό έχασε απίθανη τριπλή ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Τσόλακ από θέση βολής έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ο Μπίσεσβαρ που πήρε το ριμπάουντ σούταρε πάνω στον Μύγα από τη μικρή περιοχή και ο Μιτρίτσα με την τρίτη, επίσης δεν κατάφερε να βρει στόχο. Ο Δικέφαλος ήταν διαρκώς στην επίθεση και είχε ακόμη μία καλή στιγμή στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μιτρίτσα ενώ στο 11’ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του Ιωνικού. Ο Σάστρε έκανε λάθος πάσα κι έβγαλε τετ α τετ τον Μάντζη ο οποίος δεν μπόρεσε όμως να νικήσει τον Πασχαλάκη
. Τρία λεπτά μετά ο Έλληνας τερματοφύλακας κράτησε το μηδέν σε πολύ ωραίο σουτ του Καμπράλ και κάπου εκεί το ματς έσβησε, μέχρι το 31ο λεπτό.  Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Μύγα στον Μιχάι, με τον Σβαμπ να εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 1-0 στο 33’. Αυτό ήταν το 14ο φετινό πέναλτι των ασπρόμαυρων στο πρωτάθλημα, περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα. Ο Ιωνικός δεν πτοήθηκε από το γκολ και πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ, αλλά ο Πασχαλάκης έσωσε για ακόμη μία φορά τον ΠΑΟΚ, με σπουδαία επέμβαση σε κοντινό σουτ του Μύγα από τη μικρή περιοχή. Ο Ιωνικός έδειχνε να το πιστεύει όλο και περισσότερο και στο 58′ ισοφάρισε με τον Τουράμ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του ανίκητου μέχρι εκείνη τη στιγμή Πασχαλάκη. Ο σκόρερ του Ιωνικού έτρεξε στον πάγκο όπου πήρε μία σημαία της Ουκρανίας και πανηγύρισε μαζί με τον Τσιγκρίνσι ενώ η Τούμπα χειροκρότησε, σε μία πολύ όμορφη στιγμή. Ο ΠΑΟΚ πίεζε για το γκολ, δεν έκανε ευκαιρία όμως και στο 70 λίγο έλειψε να δεχτεί και δεύτερο γκολ, αλλά ο Πασχαλάκης και πάλι κράτησε όρθια την ομάδα του σε τετ α τετ με τον Τουράμ. Μέχρι το φινάλε δεν υπήρξε άλλη αξιοσημείωτη ευκαιρία για τις δύο ομάδες και το μάλλον δίκαιο 1-1 έμεινε ως το τέλος.