2022-05-19 01:25:41
Φωτογραφία για Σε γερμανικά χέρια το Europa League

Ευρωπαϊκή κούπα μετά από 42 ολόκληρα χρόνια για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι "Αετοί" κέρδισαν τη Ρέιντζερς με 5-4 στα πέναλτι (1-1 το ματς) και πήραν το Europa League μέσα στο "Σάντσεθ Πιθχουάν". Πρωταγωνιστές οι Τραπ και Μπορέ, o οποίος ήταν εκείνος που ισοφάρισε στην κανονική διάρκεια και πέτυχε και το 5ο κρίσιμο πέναλτι. Έτσι η Άιντραχτ θα αγωνιστεί και στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη σεζόν. Μετά από ένα πρώτο νευρικό δεκάλεπτο με διακοπές, στο 11’ ήρθε η πρώτη φάση του αγώνα. Ο Καμάντα βρέθηκε σε ιδανικό σημείο στα αριστερά αλλά καθυστέρησε πολύ και ο ΜακΓκρέγκορ τον πρόλαβε. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε έξω στον Σο που πλάσαρε με τη μία αλλά ο ΜακΓκρέγκορ είχε προλάβει να σηκωθεί και να μπλοκάρει. Μάλιστα στο 20’ ο Κνάουφ έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά, πάτησε περιοχή και πλάσαρε με το αριστερό αλλά ο ΜακΓκρέγκορ έβγαλε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε έξυπνα αλλά ο Λίντστρεμ δεν έπιασε καλά το πλασέ, με την μπάλα να στρώνεται στον Εντικά που έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Η Άιντραχτ είχε το momentum και στο ίδιο λεπτό ο Σο πλάσαρε άστοχα, λίγο έξω από την περιοχή ενώ στο 26’ οι Σκοτσέζοι απείλησαν για πρώτη φορά
. Ο Αριμπό γύρισε και σούταρε με τη μία έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά ελάχιστα έξω. Στο 29’ μετά από κόρνερ ο Λίντστρεμ έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώμα συμπαίκτη του και στο επόμενο λεπτό, ο Κόστιτς έπιασε το μονοκόμματο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω. Στο 32’ ο Κόστιτς έκανε κούρσα 70 μέτρων, πάτησε περιοχή και από αριστερά έπιασε το διαγώνιο σουτ αλλά αστόχησε και στο 36’ ο Τραπ έβγαλε σε κόρνερ μετά από κεφαλιά του Λούντστραμ. Στο 45+2’ ο Αριμπό έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κεντ άφησε για τον Τζακ που σούταρε άστοχα από το ύψος της περιοχής. Στο 49’ ο Λίντστρεμ γύρισε έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε λίγο στον Καμαρά και πέρασε εκατοστά έξω ενώ στο 55’ ο Ταβερνιέ σέντραρε από δεξιά, ο Αριμπό κοντρόλαρε και άνοιξε αριστερά στον Κεντ που από ιδανικό σημείο, σούταρε άστοχα. Και στο 57ο λεπτό από το πουθενά, η Ρέιντζερς άνοιξε το σκορ. Ο Σο γύρισε προς τα πίσω με το κεφάλι, ο Τούτα γλίστρησε  και ο Αριμπό έφυγε μόνος με τον Τραπ και πλάσαρε για το 0-1 Στο 59’ ο Κνάουφ έκανε από δεξιά το γύρισμα και ο Λίντστρεμ πλάσαρε με τη μία αλλά ο Μπάσεϊ έσωσε με το στήθος και στο 67’ ο Γκόλντσον έκανε τραγικό λάθος, ο Ρόντε βρήκε με τη μία τον Καμάντα που πρόλαβε την έξοδο του ΜακΓκρέγκορ και προσπάθησε να σκοράρει με λόμπα, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω. Όμως στο 69’ ο Κόστιτς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Μπορέ πετάχτηκε ανάμεσα στα στόπερ και με προβολή εξ επαφής έγραψε το 1-1. Στο 77’ ο Ρόντε έστρωσε στον Χάουγκε που πλάσαρε άστοχα μέσα από την περιοχή και  στο 89’ ο Κόστιτς έκανε τη σέντρα σουτ από αριστερά, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 96’ ο Μπάσεϊ γλίστρησε και ο Μπορέ έκλεψε και μπήκε στην περιοχή από δεξιά αλλά ο αμυντικός της Ρέιντζερς κατάφερε να τον ακολουθήσει και να τον κόψει σωτήρια.  Στο 106’ ο Μπάρισιτς έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή αλλά ο Τραπ έσωσε δύσκολα ενώ στο 107’ το συρτό σουτ του Χρούστιτς έξυσε το δοκάρι των Σκοτσέζων και στο 114’ ο  Γιάκιτς έπιασε φοβερό σουτ από μακριά, με την μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του ΜακΓκρέγκορ. Μάλιστα στο 118’ ο Ρουφ έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Κεντ πλάσαρε εξ επαφής αλλά ο Τραπ πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντέιβις αστόχησε με σουτ έξω από την περιοχή. Ο Γερμανός είπε όχι και σε  εκτέλεση φάουλ του Ταβερνιέ στο 120+1’ κι έστειλε το ματς στα πέναλτι. Ο Ταβερνιέ εκτέλεσε πρώτος και μάλιστα χωρίς φόρα για το 0-1 ενώ ο Λεντς έκανε το 1-1. Ο Ντέιβις με πανέμορφη εκτέλεση στο γάμα έγραψε το 1-2 ενώ ο Χρούστιτς έκανε το 2-2 και οι Άρφιλντ και Καμάντα έγραψαν το 3-3. Ακολούθησε το πέναλτι του Ράμσεϊ, που εκτέλεσε στο κέντρο και ο Τραπ του είπε όχι ενώ οι Κόστιτς και Ρουφ έκαναν το 4-4. Ο Μπορέ ανέλαβε την τελευταία εκτέλεση, ευστόχησε και χάρισε την κούπα στην ομάδα του.